Yandex ve Uber arasında bir milyon dolarlık anlaşma!

İki büyük isim Yandex ve Uber bir milyon dolarlık anlaşma kurdu. İşte detaylar.

Yandex ve Uber arasında bir milyon dolarlık anlaşma!

Rus internet ve ulaşım devi Yandex, Uber'in Self-Driving Group'taki (SDG) hissesini satın aldı. Bunun yanı sıra, Uber'in Yandex.Eats, Yandex.Lavka ve Yandex.Delivery'deki dolaylı hissesini de satın almış oldu. Anlaşmanın toplam maliyeti 1 milyar dolara ulaştı ve Rus şirketine dört işletmenin tamamında %100 sahiplik sağladı.

İki şirket ortak bir açıklamada bulundu. Açıklamada: "Anlaşmanın bir sonucu olarak Yandex, hizmetlerin daha sıkı entegrasyonu ve yönetim süreçlerinin basitleştirilmesi yoluyla hızla büyüyen e-ticaret ve gıda teknolojisi pazarında iş geliştirme hızını artırmayı hedefliyor." ifadeleri yer aldı.

Yandex ve Uber'den 1 milyon dolarlık anlaşma

Yandex ve Uber arasında bir milyon dolarlık anlaşma! - Resim : 1

Yandex, Rusya’da Uber ile ortak olarak yürütülen gıda dağıtım ve sürücüsüz araç hizmetlerine sahip. Rusya merkezli şirket, bu payını 1 milyar dolarlık bir anlaşma ile artıracak. Söz konusu anlaşmanın yıl sonuna kadar tamamlanması bekleniyor ve her iki şirketten de onay geldi. Yandex, araç çağırma gibi etkinliklerin hala ortaklaşa yürütüleceğinin altını çizdi. Ancak şirket toplam hissessini 4.52ten yüzde 71 kadar yukarı bir rakama taşıyor.

Yandex, araç çağırma ve paylaşımı süreçlerinin ortaklaşa yürütülmeye devam edeceğini belirtirken ek yüzde 4,5'lik hisse alımı ile toplam hissesini yüzde 71'e çıkaracağını ekledi. Böylece Uber'in yüzdesi %29'a kadar geriledi. Yandex ayrıca, Uber markasının Rusya'da ve diğer bazı ülkelerde kullanım hakkı için mevcut lisansını uzatacak. Şirket bu lisansı Ağustos 2030'a kadar uzatmayı planlıyor. Yandex'in hissesi Salı günü piyasa kapanışında %5,16 arttı.