Apple, iPad ve Mac'i rakip olarak görmüyor

Apple, iPad ve Mac'i rakip olarak görmediğini ve dokunmatik ekranlı MacBook planlarını açıkladı. Bu açıklama, teknoloji dünyasında büyük ilgi uyandırdı.

Apple, iPad ve Mac'i rakip olarak görmüyor

Apple, geçtiğimiz hafta iPad Pro 2024'ü tanıttı ve cihaz, beklenmedik bir şekilde M4 yonga seti ile geliyor. Şirketin M3 işlemcileri henüz bir yılını doldurmamışken, en yeni nesil iPad Pro'lar güçlü donanımlarıyla dikkat çekiyor, ancak iPadOS'un sınırlamaları nedeniyle bu kadar güçlü donanım fazla gibi görünüyor.

Apple, bu cihazları geçmişte de laptop yerine kullanabileceğini öne sürmüştü. Bu da şirketin tabletleri ile laptopları arasındaki çizgiyi bulanıklaştırıyor. MacBook'lar dokunmatik ekran ve çok yönlülükten yoksunken, iPad'ler bu özelliklerle öne çıkıyor. Apple'ın iPad ve Mac Ürün Pazarlama Başkan Yardımcısı, her iki cihazın nasıl karşılaştırıldığını ve şirketin laptoplarında dokunmatik ekran desteği eklemeyi düşünüp düşünmediğini açıkladı.Apple, iPad ve Mac'i rakip olarak görmüyor - Resim : 1

Apple, iPad ve Mac'i rakip olarak görmüyor

Apple, dokunmatik ekranlı Mac'lerden henüz vazgeçmiş değil gibi görünüyor. En yeni nesil iPad Pro'lar, Mac'lere göre üstün özelliklere sahip ancak iPadOS'un yeterince optimize olmaması hayal kırıklığı yaratıyor. The Wall Street Journal’dan Joanna Stern ile yapılan röportajda, Apple VP'si Tom Boger, iki cihazı karşılaştırıyor ve şirketin iPad'ler ile MacBook'ları rakip olarak görmediğini belirtiyor. Aksine, birbirlerini tamamladıklarını söylüyor. iPad, 'dokunma öncelikli' bir cihaz olarak işlev görürken, Mac 'dolaylı etkileşim' için yani klavye, fare veya trackpad ile kullanılmak üzere tasarlanmış.

WSJ'den Joanna, Apple’ın dokunmatik ekranlı bir Mac çıkarıp çıkarmayacağını sorduğunda, Boger, iPad'lerin dokunma için, Mac'lerin ise dokunma için olmadığını çünkü macOS'un farklı bir hesaplama paradigması sunduğunu belirtti. Birçok kullanıcının her iki cihazı da kullanarak iPad'i Mac'ten gelen işleri genişletmek için kullandığını ekledi. Apple’ın Continuity özelliği, işleri kolaylaştırıyor ve kesintisiz hale getiriyor.

Stern ayrıca Boger’a, Apple’ın dokunmatik ekranlı bir MacBook planlarını değiştirip değiştirmeyeceğini sorduğunda, Apple yetkilisi "Oh, fikrimizi hiç değiştirmeyiz diyemem" dedi. Bu, Cupertino merkezli teknoloji devinin dokunmatik ekranlı bir MacBook çıkarma kapılarını açık tuttuğunu ancak bunun olasılığının düşük olduğunu gösteriyor.

Daha önce Mark Gurman, Apple'ın dokunmatik ekranlı bir MacBook üzerinde çalıştığını ve 2025 yılı için bir çıkış tarihi hedeflediğini bildirmişti.