Apple tedarik sorunlarına rağmen lider konumunda

Apple meydana gelen kıtlık ve tedarik sorunlarına rağmen tablet pazarında lider koltuğuna oturdu. Şirket 2021 yılında bu pazarda büyüme kaydetti.

Apple tedarik sorunlarına rağmen lider konumunda

Yeni bir rapor, 2021'de küresel tablet pazarıyla ilgili verileri ortaya çıkardı. Yeni raporda, tedarik zincirindeki çeşitli sorunlardan kaynaklanan iPad kıtlığı ile karşı karşıya kalmasına rağmen Apple'ın segmente hakim olduğunu görebiliyoruz.

Apple tedarik sorunlarına rağmen lider konumunda

apple

Canalys'e göre, ABD'deki tablet pazarı geçen yıl yüzde 1 gibi yetersiz bir büyüme gösterdi. Bununla birlikte, toplam sevkiyatlar 2021'de 132 milyon adedi aştı. Bu dönemde Cupertino merkezli teknoloji devi Apple, 19 milyondan fazla tablet birimi pazar payıyla liderliği ele geçirdi. Bu, iPad'lerin teslim sürelerinin dokuz haftaya kadar çıktığı düşünüldüğünde oldukça dikkate değer bir rakam. iPhone üreticisi segmente hakim olurken, aynı zamanda bir önceki yıla göre sevkiyatlar açısından yüzde 17'lik bir düşüş gördü. Pazar payı da 2020'nin 4. çeyreğindeki etkileyici yüzde 44,6'dan yüzde 40,2'ye düştü.

Bununla birlikte, bu düşüşe, aynı zamanda, yıllık %31 oranında düşen tablet talebindeki genel düşüş de neden oldu. Şirket tablet pazarına öncülük ederken PC pazarında tahtını kaptırdı. HP yüzde 30 pazar payıyla liderdi, ancak Apple yine de yılın en çok satan ilk beş satıcısından biriydi. Genel PC pazarında, masaüstü kategorisi 2021'de yüzde 9 artışla en büyük büyümeyi gördü.

Canalys raporunda, "2021 yılının 4. çeyreği, yılın genelinden daha az etkileyici bir performans gösterse de, pazar, güçlü iş talebinin ortasında, özellikle gelir açısından önümüzdeki yıl için önemli fırsatlar sunmaya devam ediyor"