Apple zor günler geçiriyor! Üretim azaltılmaya başlandı

Global anlamda yaşanan çip krizi Apple'ı da kötü etkiledi. Şirketin hisseleri düştü. İşte detaylar.

Apple zor günler geçiriyor! Üretim azaltılmaya başlandı

Global anlamda çip krizi sıkıntıları sürmeye devam ediyor. Krizden etkilenen şirketler arasında Apple da bulunuyor. Şirket çip krizi yüzünden üretimi azaltmak zorunda kaldı. Ayrıca şirketin hisseleri de çip krizinden olumsuz etkilendi.

Apple'ın hisseleri, küresel çip sıkıntısı nedeniyle düşüşe geçti. Şirket iPhone 13 üretim hedeflerini tutturamayabilir. Çip krizi sebebiyle iPhone 13 üretim hedeflerinin tutturulamaması ihtimali şirketin hisselerinde düşüşe sebep oldu.

Global çip krizi yüzünden Apple'ın hisseleri düştü

Apple zor günler geçiriyor! Üretim azaltılmaya başlandı - Resim : 1

Bloomberg'den gelen bir rapora göre Apple, 2021'in son çeyreğinde üretmeyi planladığı iPhone sayısına erişemedi. Şirket 90 milyon iPhone üretmeyi hedefliyordu. Ancak kaynaklara göre şirket toplamda 10 milyona kadar bir üretim sağlayabilmiş. Çıkan haberler üzerine Apple'ın hisselerinde yüzde 1,2 oranında düşüş gerçekleşti. Apple'a çip teslim etmekte zorlanan imalatçı şirketlerin de hisselerinde düşüş yaşanmaya başladı.

Küresel çip sıkıntısından çok sayıda endüstri olumsuz anlamda etkileniyor. Apple da dünyanın en büyük çip müşterilerinden biri. Durum böyle olunca haliyle çip kıtlığı şirketi olumsuz yönde etkiliyor. Apple'ın CEO'su Tim Cook, Temmuz ayında cihaz üretimindeki sıkıntının iPhone ve iPad satışlarını etkileyebileceğini öngörmüştü. Bazı analistler ise "Bir adım geriye gidip, tedarik zincirindeki sıkıntılar nedeniyle 5-10 milyon cihazın satışını Aralık çeyreğinden Mart çeyreğine taşımak bizim için kaygı verici değil" ifadelerini kullandı. Çip sıkıntısı daha ne kadar sürecek ve şirketlere neye mal olacak göreceğiz.