Bilgisayar

Apple'ın M1 yonga seti hakkında şok gerçek

Apple’ın yere göğe sığdıramadığı, gerçekten de Amerikalı teknoloji devi için yeni bir dönemin başlangıcı sayılan M1 yonga setinde, herkesi endişeye sevk eden bir güvenlik açığı tespit edildi.

Apple'ın M1 yonga seti hakkında şok gerçek

Amerikalı teknoloji devi Apple, geçtiğimiz yıl tanıttığı yeni nesil yonga seti M1 sayesinde ününe ün katmış, bu yonga setine sahip akıllı cihazlarını adeta yere göğe sığdıramamıştı. Bu yonga setine sahip cihazların piyasaya sürülmesiyle birlikte ortaya çıkan veriler ise, aslında ünlü markanın hiç de haksız olmadığını ve bu işlemci setine sahip cihazların gerçekten birer performans canavarına dönüştüğünü göstermişti.

Bununla birlikte bugün ortaya çıkan yeni bir bilgi, bu çiplerin çok önemli ve muhtemelen de düzeltilemeyecek bir güvenlik açığına sahip olduğunu gösterdi. Siber güvenlik konusunun önde gelen isimlerinden MIT araştırmacıları tarafından yürütülen bir çalışma sonucunda, M1, M1 Pro ve M1 Max yonga setlerinde donanım tabanlı bir güvenlik açığı olduğu ortaya çıktı.

Apple'ın M1 yonga seti hakkında şok gerçek

İşin teknik boyutlarına girerek sizi çok sıkmadan özetle anlatacak olursak, araştırmacılar ismine PacMan saldırısı denilen ve spekülatif kod yürütmeye yönelik bir tür yöntemle bu işlemcilerin bulunduğu bilgisayarların işletim sistemi çekirdeğine erişim sağladılar. Bunun en korkunç sonucu ise, bütün kullanıcıların verilerinin bulunduğu bu alanın, saldırı sonucunda siber korsanların erişimine açık hale gelmesi.

Ancak tabi kullanıcı verilerini çalabilmek için sadece bu işletim sistemine ulaşmak yetmiyor. Buradan sonra bellek bozulması hatasının çalıştırılabilmesi gerekiyor ki söz konusu veriler çalınabilesin. Ancak MIT araştırmacıları, henüz bu aşamayı gerçekleştirmenin bir yolu bulunamadığı için şu an için bir tehlikenin bulunmadığını, ancak Apple’ın bu konuyu çok ciddiye alması gerektiğini söyledi.

Konuya ilişkin derhal bir açıklama yapan Apple ise, mevcut bilgilerin incelendiğini, MIT araştırmacılarının yaptığı araştırma ve sonuçlarının doğru olduğunu ancak işletim sistemi güvenliği sayesinde şu an için bu yonga setini kullanan cihazlar için acil bir tehlikenin bulunmadığını söyledi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.