ASUS Zenbook Duo, çarpıcı çift ekranlı tasarımıyla ödün vermeyen bir laptop

Teknoloji dünyasında nadiren rastlanan bir yenilik olan ASUS Zenbook Duo, çift ekranlı yapısıyla göz kamaştırıyor.

ASUS Zenbook Duo, çarpıcı çift ekranlı tasarımıyla ödün vermeyen bir laptop

İki ekranın mükemmel uyumu ve yüksek performansı birleştiren bu cihaz, kullanıcılarına esnek ve yenilikçi bir deneyim sunuyor. Özellikle çoklu görevler ve yaratıcı çalışmalar için ideal olan Zenbook Duo, teknoloji tutkunlarının beklentilerini fazlasıyla karşılıyor.

ASUS Zenbook Duo, 2024 CES'te tanıtıldı ve çift ekranlı laptop kavramında yeni bir dönemi başlatıyor. Zenbook 17 Fold, Project Precog ve önceki Zenbook Duo modellerinin tecrübeleriyle ASUS, gerçek anlamda çift ekranlı bir laptop üretme yolunda önemli adımlar attı. Şimdi ise, Zenbook Duo'nun lansmanıyla bu hedefe ulaştıklarını gösteriyorlar.

Lenovo’nun Yoga Book 9i modeline benzer şekilde, Zenbook Duo da iki ayrı ekran ve sistem içinde saklanabilen bir Bluetooth klavyeye sahip. Fakat ASUS’un OLED panelleri, 14 inçlik biraz daha büyük boyutları, 3K çözünürlük, 120Hz yenileme hızı ve kalem desteği ile bir adım öne çıkıyor. Dahası, başlangıç fiyatı olan 1.500$ ile Yoga Book'tan 500$ daha ucuz ve diğer yüksek segment ultraportable cihazlardan fazla pahalı değil. Bu özellikler tek başına Zenbook Duo’yu ilgi çekici kılıyor. Ancak ASUS’un bu cihazı, sıradan bir clamshell laptop gibi göstermeye ve işlevsel kılmaya verdiği özen, gerçekten dikkat çekici. Yalnızca 0.78 inç kalınlığında ve 3.64 pound ağırlığında (çıkarılabilir klavyesi dahil) olan bu cihaz, tipik bir 14 inç notebook’tan sadece biraz daha büyük ve ağır. Performans açısından da bir şey kaybetmiyor: İçinde Intel Core Ultra 9 185H CPU, 32GB'a kadar RAM ve 1TB SSD bulunuyor. Bağlantı seçenekleri de iki Thunderbolt 4 portu, bir USB-A 3.2 yuvası, 3.5mm ses jakı ve hatta tam boyutlu bir HDMI 2.1 soketi içeriyor.

Zenbook Duo’nun en iyi yanı, tasarım ve işçiliği. Henüz ön üretim modeliyle bile olsa, cihaz son derece sağlam hissettiriyor. Klavyesi iki ekran arasına sıkıştırıldığında, hiç boşluk ya da israf edilmiş alan kalmıyor. Ayrıca, süper ince boyutlarına rağmen, çıkarılabilir klavye tam arka aydınlatmalı ve yazarken parmaklarınızı yormayacak kadar tuş mesafesine sahip.

ASUS, Zenbook Duo’ya, Lenovo’nun Yoga Book 9i’de eklemesi gerektiğini düşündüğüm bir özellik eklemiş: yerleşik bir destek ayak. Laptopun altına monte edilen bu destek ayak sayesinde, ayrı bir katlanabilir kılıfa ihtiyaç kalmıyor ve her seferinde paketleme işlemi daha da basitleşiyor. Tek küçük dezavantajı, destek ayaklı yapının, bir ekranı diğerinin üzerine yerleştirmeyi teşvik etmesi. Kişisel olarak benim tercihim de bu yönde. Teknik olarak, Zenbook Duo'yu yan yana dikey modda da kullanabilirsiniz, ancak bu pozisyonda destek ayağını ayarlayamadığınız için esneklik biraz azalıyor.

Beklenildiği gibi, Zenbook Duo’yu standart bir clamshell olarak da kullanabilirsiniz; klavyeyi yerine mıknatıslarla kolayca yerleştirebiliyorsunuz. Ancak daha fazla çalışma alanınız varsa, klavyeyi sistemin önüne yerleştirerek ekran alanınızı iki katına çıkarabilirsiniz. Ayrıca, ihtiyacınız olduğunda kullanabileceğiniz, haberler, hava durumu ve sistem performansını izleyen kullanışlı widget’larla donatılmış duyarlı bir sanal klavye ve touchpad de mevcut. Çıkarılabilir klavyenin pilini doldurmanız gerektiğinde, sistemin içine yerleştirildiği zaman şarj olmasını sağlayan düşünceli bir şekilde yerleştirilmiş pogo pinler bulunuyor.

Beklenmedik bir şekilde, pil ömrü konusunda ASUS, Zenbook Duo’ya Zephryus G14'ün (73 Whr) yeni modelinde bulunan pil boyutundan biraz daha büyük olan 75 Whr'lik bir pil sığdırmayı başarmış. Ve bu, daha az hareketli parçaya sahip bir oyun makinesi. ASUS, Zenbook Duo'nun MIL-STD 810H test standartlarına uygun olduğunu iddia ediyor, bu da cihazın oldukça dayanıklı olduğu anlamına geliyor. Geçen yıl, Yoga Book 9i bir devrim gibi hissettiriyordu; Lenovo çift ekranlı bir laptop yaratmak için gerekli tüm doğru bileşenleri bir araya getirmişti. Ancak ASUS, daha büyük ve daha iyi ekranlar ekleyerek, yerleşik bir destek ayak ekleyerek ve taşınabilirliği daha da artırarak bu modeli daha da optimize etti. Ve tabii ki, şaşırtıcı derecede uygun olan 1.500$ başlangıç fiyatını unutmamak gerek. Yıllardır çift ekranlı bir laptopa geçmeyi bekliyordum ve Zenbook Duo, bu geçişi nihayet yapmam için beni ikna edebilir.

ASUS Zenbook Duo'nun 2024 yılının ilk çeyreğinde satışa sunulması bekleniyor.