Bilgisayar

Çinliler Apple'ı kırdı! Ortalık karışacak!

Çinli hacker Apple'ın M1 yonga setini kırmayı başardı. Tümleşik yapıdaki Apple M1'e hack sonrasında ekstra RAM ve SSD yükseltmesi yapılabiliyor.

Çinliler Apple'ı kırdı! Ortalık karışacak!

Apple, PC sektöründe devrim yaratan ARM tabanlı Apple M1 yonga seti bildiğiniz gibi tümleşik bir yapı ile geliyor. RAM, SSD, işlemci ve diğer modülleri tek bir bölümde toplayan Apple, bu yüzden yükseltme konusunda kullanıcılarına opsiyon sunmuyordu. Ancak Çinli hackerlar Apple'ın M1 yongasını hacklemeyi başardı.

Çin'deki Guangzhou’daki Yang Changshun bakım eğitim mühendisi, Apple M1 yonga setini hacklediğini ve harici olarak SSD ve RAM yükseltmesini yaptığını açıkladı. Bu hackleme aslında kullanıcıların cebini rahatlatacak. Çünkü Apple, 16 GB RAM'li kurulum için 2.200 TL istiyor. Yani Apple, 8 GB RAM'i 2.200 TL'ye satıyor.

SSD tarafında ise ekstra 256 GB için yine 2.200 TL daha ücret isteniyor. Bu hack işlemi sonrasında bu fiyata çıkmadan 400-500 TL civarında harcama yaparak M1'li Mac'te yükseltme yapabileceksiniz. Ancak bu işlem yazılımsal değil. Yani donanımsal bir takım işlemler yapmanız gerekiyor.

Çinliler Apple'ı kırdı! Ortalık karışacak! - Resim : 1

Şu an için Apple M1'i hackleyip ekstra RAM veya SSD takmaya gerek yok gibi görünüyor. Bundan 5-6 yıl sonra 8 GB RAM yetersiz geldiğinde belki bu yönteme başvurulup ekstra RAM takılabilir. Sistem tekleyene kadar Apple M1'i garanti dışı bırakacak yöntemler ile modifiye etmek mantıksız görünüyor.

Çinli hackerların Apple'ın yonga setini kırmasından sonra gözler Cupertinolu firmaya çevrildi. Muhtemelen Apple bu yöntemin önüne geçmek için bir yazılım güncellemesi yayınlayacak. Bu güncelleme sonrasında ekstra takılan RAM ve SSD'ler Apple imzalı olmadığı için Mac tarafından görülmeyebilir. Bakalım Apple'ın bu konu hakkında yaklaşımı nasıl olacak? 

Yorumlar
Ender Abut
Soğuk savaş, su savaşları, petrol savaşları ve artık yazılım savaşları..
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.