Bilgisayar

Çip sıkıntısı bitmişe benziyor: Düşen talepler donanımları ucuzlatabilir! [Var bi hayalimiz!]

Yayıncılar, sistem toplamayı düşünenler ve gamerler için sevindirici haberimiz var. Beklediğiniz ancak ekonomik sıkıntılar nedeniyle alamadığınız o ekran kartlarına artık daha kolay ulaşabilirsiniz. Düşen talep nedeniyle birçok firma kartlarda indirime gidebilir. İşte ayrıntılar.

Çip sıkıntısı bitmişe benziyor: Düşen talepler donanımları ucuzlatabilir! [Var bi hayalimiz!]

Tayvan'lı yarı iletken devi TSMC'yi eminiz hepiniz duymuşsunuzdur. 2022 boyunca hem politik hem de ekonomik olarak oldukça gündemde kalmıştı. Firma, küresel teknoloji sektöründeki genel sıkıntılardan kurtulmuş gibi görünüyordu, ancak düşen talep ve diğer makroekonomik faktörler en sonunda şirketi de vurdu.

TSMC'nin 2022'nin dördüncü çeyreği ve 2023'ün ilk çeyreğindeki mali durumunun, şirketin AMD, Nvidia ve MediaTek'in ürünlerine olan talebin düşmesi nedeniyle siparişleri kesmesine ve sözleşmeleri yeniden müzakere etmesine sebebiyet verebilir.

Düşen talep nedeniyle donanım ürünleri ucuzlayabilir

DigiTimes'ın aktardığı bilgilere göre, müşterilerin daha az sipariş talebi devam ettikçe TMSC'yi zor günler bekliyor olacak. Dünyaya çip satan firmanın 7nm ve 6nm fabrikaları için kullanım oranlarının yüzde 50'ye kadar düşmesi bekleniyor. 2022'nin 3. çeyreği itibariyle kapasitede kalan 28nm fabrikalar da 2023'e doğru yavaşlamaya başlayabilir. Şirketin stokları arttıkça, ilk çeyrekte, çeyrekten çeyreğe yüzde 15 gelir düşüşü ve ikinci çeyrekte bir başka düşüş daha kaydetmesi bekleniyor.

Ekran kartını değiştirmeyi düşünenlere müjde!

Stokların artması ve düşen talep nedeniyle TSMC'nin en büyük müşterileri olan Nvidia ve AMD'nin donanımlarında bir düşüşün olması bekleniyor. Zira şirket, elinde kalan fazlaca stoğu bitirmenin derdine düşüp piyasaya daha aşağı fiyatlarda çip verebilir. Bu durum elbette yayıncıları ve gamerları çok mutlu edecektir.

TSMC, bu hafta başlayacak olan 3nm N3 çip üretimini artırdığından, koşulları her ne kadar kötü de olsa önümüzdeki yılın ortalarında iyileşmeye başlayabilir. Şirketin 3 nm çipleri için Apple ana müşteri olacak çünkü yeni nesil iPhone'lar bu çipler sayesinde TSMC'nin gelirini artırmaya bir hayli yardımcı olması bekleniyor.

RTX 40 serisinden bir kart almayı amaçlıyorsanız biraz beklemeniz mantıklı bir hareket olabilir. Yorumlarınızı aşağıda belirtmeyi unutmayın.

Kaynak: https://www.digitimes.com.tw/tech/dt/n/shwnws.asp?CnlID=1&id=0000653753_WTN6DOTZ6JVC8L2J6KE4Q

Yorumlar
GELSİN KARTLAR
ekran kartı ucuzlasında sistem alalım
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.