Dell dünyanın ilk 480Hz dizüstü bilgisayarını satışa sundu! Fiyatı sadece 70 bin TL

Dünyanın en önemli bilgisayar üreticilerinden biri olan Dell, 480Hz ekran yenileme hızına sahip yeni modelini tanıtarak, rakiplerine önemli bir gözdağı vermiş oldu.

Dell dünyanın ilk 480Hz dizüstü bilgisayarını satışa sundu! Fiyatı sadece 70 bin TL

Bilgisayar dünyasının son zamanlarda büyük bir gerileme dönemine girdiğini biliyoruz. Geçtiğimiz gün sonuçları ortaya çıkan bir araştırmaya göre, hem yılın ikinci çeyreğinde, hem ilk yarısında hem de yıllık bazda bilgisayar satışları çok ciddi bir şekilde düşüş göstermişti. Her üç veri için de ibrenin kırmızı okla gösterilmesi sektörün gidişatının hiç iyi olmadığını gösteriyor.

Bazı uzmanlar bu durumun sebebi olarak korona döneminde adeta patlama yaşayan bilgisayar satışlarının, hayatın normale dönmesiyle birlikte normal seviyelere geri dönmesi olarak gösterse de, önümüzdeki iki çeyrekte düşüş aynı hızla devam ederse bu virüsün varlığından habersiz olduğumuz 2019 yılının genelindeki satış miktarlarının da altına inilmiş olunacak. Tabi böyle bir durumda da, düşüşü virüse bağlayan uzmanların da yanıldığı anlaşılacak

Dell dünyanın ilk 480Hz dizüstü bilgisayarını satışa sundu.

İşte bu düşüşten en çok etkilenen isimlerden biri olan Dell, belki de bu duruma en azından kendi markası nezdinde bir çare bulabilmek için yepyeni bir teknolojiyi devreye soktu. Şirket tarafından bugün tanıtımı yapılan Dell Alienware m17 R5 ve X17 R2 modelleri, dünyanın ilk 480Hz ekran yenileme özelliğine sahip bilgisayarları olarak tarihe geçti.

Her ikisi de 17 inç büyüklüğünde olan bilgisayarlarda AMD Ryzen 6000 işlemci ve AMD Radeon RX 6000 ekran kartları bulunuyorken, iki model arasındaki temel fark dahili depolama alanı ve RAM boyutlarında olacak. Bununla birlikte bu bilgisayarların başlangıç fiyatlarının 3.500 dolar olduğu düşünüldüğünde, ülkemizdeki teknoloji meraklılarının bu cihazlardan birini satın alabilmek için en az 70.000-TL’yi gözden çıkartması gerektiğini de söyleyelim.