Dell’in yeni bilgisayarı oyunun kurallarını değiştirecek

Bilgisayar dünyasının en önemli isimlerinden biri konumunda olan Dell tarafından geliştirilen yeni bilgisayar, sektörde önemli bir gelişimin ilk habercisi olabilir.

Dell’in yeni bilgisayarı oyunun kurallarını değiştirecek

Dell'in Snapdragon X Serisi işlemcileriyle donatılmış ilk dizüstü bilgisayarları olacağı söylenen Dell XPS 13 9345 ve Dell Inspiron 14 7441 Plus, yakında piyasaya sürülebilir. Dell'in bir sonraki nesil dizüstü bilgisayarlarına ait görüntüler çevrim içi olarak sızdırıldı. Bu yeni cihazların, Microsoft'un Copilot sohbet botunu başlatmak için özel bir tuşla birlikte AI özelliklerini destekleyeceği iddia ediliyor. Ayrıca Dell'in bu yeni dizüstü bilgisayarlarının Microsoft'un yakında çıkacak olan Windows AI Explorer'ı destekleyeceği ve 2024'ün ikinci yarısında piyasaya sürüleceği belirtiliyor.

Dell XPS 13 9345 ve Inspiron 14 7441 Plus'ın görüntüleri Cuma günü Windows Report tarafından paylaşıldı. Bu dizüstü bilgisayarların, şirketin önceki XPS ve Inspiron serilerine benzer olduğu ve AMD veya Intel işlemciler yerine Snapdragon X Elite yonga seti ile donatıldığı bildirildi.

Dell’in yeni bilgisayarı oyunun kurallarını değiştirecek - Resim : 1

Dell’in yeni bilgisayarı oyunun kurallarını değiştirecek

Dell XPS 13 9345'in sızdırılan görüntüleri, OLED ekranı ve ince çerçeveleri ile çeşitli açılardan laptopu gösteriyor. Ayrıca bu modelde Copilot tuşu ve kaçış, silme ve işlev tuşlarına sahip bir dokunmatik çubuk olduğu görülüyor. Klavyenin sağ ve sol kısımları, CES 2022'de tanıtılan 12. Nesil Intel Core Alder Lake işlemcili Dell XPS 13 Plus modelinde olduğu gibi şasi kenarlarına kadar uzanıyor.

Diğer yandan Dell Inspiron 14 7441 Plus, şirketin son zamanlardaki Inspiron serisi dizüstü bilgisayarlarına benzer bir tasarıma ve yuvarlatılmış kenarlara sahip olarak gösteriliyor. Sızdırılan görüntülere göre bu modelde de Copilot tuşu yer alacak. Klavye üzerinde güç düğmesine entegre bir parmak izi okuyucu da bulunuyor. Ayrıca Inspiron 14 7441 Plus'ın oldukça büyük bir dokunmatik yüzeye sahip olduğu görülüyor.

Bağlantı seçeneklerine gelince, Dell XPS 13 9345'in iki USB Type-C portu ile donatıldığı söyleniyor. Öte yandan, Dell Inspiron 14 7441 Plus'ın iki USB Type-C portu, bir USB Type-A portu ve bir microSD kart yuvası içerdiği görülüyor. Sızdırılan görüntülerde, XPS 13 9345'in kenarsız bir dokunmatik yüzeye sahip olduğu, Inspiron 14 7441 Plus'ın ise Windows Hello uyumlu bir web kamerası ve diğer belirtilmemiş sensörlerle donatıldığı gösteriliyor.