Bilgisayar

Ekran kartı fiyatları dibi gördü: Oyuncular yaşadı

Geçtiğimiz aylara kıyasla ekran kartı fiyatlarının dibi gördüğünü söyleyebiliriz. Artık oyun odaklı bilgisayar kasası toplamak istiyorsanız acele etmenize gerek yok. Çünkü fiyatlar yavaş yavaş düşüyor.

Ekran kartı fiyatları dibi gördü: Oyuncular yaşadı

Son yıllarda dünyayı etkisi altına alan salgın ve çip krizi nedeniyle ekran kartı fiyatlarını uçtuğunu söyleyebiliriz. Bu durumu ülkemiz bazında değerlendirecek olursak, dolar kuru arttığı için de ekran kartı fiyatlarının yükseldiğini söyleyebiliriz. Ayrıca ekran kartı madenciliği, söz konusu piyasada talep patlaması yaşattı. Bu yüzden ekran kartı fiyatları yine piyasanın en yüksek seviyelerine çıkmıştı. Fakat son zamanlarda ekran kartı fiyatlarını dibi gördüğünü söyleyebiliriz. Bunun en temel sebebi ise ekran kartı madenciliğinin artık eskisi kadar getiri sağlamaması. Bu yüzden ikinci el alışveriş sitelerinde ekran kartlarının bir hayli ucuza satıldığını söyleyebiliriz.

Ekran kartı fiyatları dibi gördü: Oyuncular yaşadı

Söz konusu ekran kartı modellerinin, sıfırlarının hala uçuk fiyatlara sahip olduğunu söyleyebiliriz. Fakat ikinci el piyasasında her ne kadar madencilik tarafında uzun süreli kullanılmış, yorgun kartlar da olsa çok uygun fiyata ekran kartı bulabilmek mümkün. Uzun süreli kullanılmış modeller de olsa, eğer oyun odaklı biri kullanım için ekran kartı arıyorsanız, kolay ısınması dışında herhangi bir sorun yaşamayacaksınızdır. Fakat ekran kartı için özel soğutma sistemleri ile bu ısınma sorununa çözüm bulabilirsiniz. Bunun dışında ekran kartı performansınızda yaşadığınız kayıp çok az olacaktır. Orta segment olarak tabir edebileceğimiz bir kart alacaksınız ekran kartı fiyatlarının ikinci el alışveriş sitelerinde düştüğünü söyleyebiliriz

Ekran kartı fiyatları

Bir model ile örnekleyecek olursak, Nvidia tarafından geliştirilen GTX 1650 ekran kartının 2500 TL'lere kadar düştüğünü görmekteyiz. Geçtiğimiz aylarda söz konusu fiyatlar 4500 TL'lere kadar dayanıyordu. Fakat ekran kartı madenciliğine olan ilginin düşmeye devam ettiği sürece fiyatların daha da düşebileceğini söyleyebiliriz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.