Ekranı olmayan laptop ile tanışın: Spacetop G1

Spacetop G1, geleneksel ekran yerine artırılmış gerçeklik gözlüğü kullanarak çalışma imkanı sunan yenilikçi bir laptop.

Bu cihaz, kullanıcılarına sanal bir ekran deneyimi yaşatarak taşınabilirliği ve esnekliği artırmayı hedefliyor.

Apple Vision Pro’nun ağırlığı, tüm teknolojinin kulaklığa yerleştirilmesi nedeniyle, sekiz saatlik bir iş günü boyunca kullanımda rahatsızlık yaratabilir. Bu sorunu çözmek isteyen Sightful, Spacetop G1 adını verdiği ekranı olmayan bir laptop tasarladı. Bu cihaz, Windows işletim sistemi yerine özel bir işletim sistemi ile çalışıyor ve ağır bileşenler laptopta bulunurken, AR gözlükleri sıradan bir gözlük kadar hafif.

Şirket, bu ürünü “mekansal hesaplama çağı için laptop” olarak adlandırıyor ve Apple’ın pazarlama dilini biraz ödünç alıyor. Spacetop G1, Xreal firmasının özelleştirilmiş AR gözlüklerini bir klavye ve trackpad içeren laptop alt bölümüyle birleştiriyor. Sightful, bu sistemin gerçek dünyanın üzerinde yüzen 100 inçlik sanal bir ekran sunduğunu belirtiyor. Vision Pro’dan bir yıl önce piyasaya sürülen bu cihaz, başlangıçta erken erişim ürünü olarak sunulmuşken, şimdi herkes için ön siparişe açılmış durumda.

Donanım açısından bakıldığında, Spacetop G1 hız rekorları kırmayacak. Qualcomm Snapdragon QCS8550 işlemcisi, mobil cihazlarda yaygın olarak kullanılan bir yonga seti ve 16GB RAM ile 128GB depolama kapasitesine sahip. Ürünün odak noktası iş amaçlı kullanım olduğundan, bu özellikler yeterli görülüyor.

Gözlükler, 1920x1080 çözünürlüğe sahip 90Hz yenileme hızında OLED ekranlar, 50 derece görüş alanı ve derece başına 42 piksel sunan bir yapıya sahip. Özel reçeteli lens desteği de bulunan gözlükler, Xreal’ın 6W açık kulak hoparlör sistemi ile geliyor. Xreal gözlüklerini daha önce kullanmış biri olarak, 100 inçlik sanal ekran vaadi görüş alanının kısıtlılığı nedeniyle tam olarak karşılanmıyor.

Sanal ekranı tamamen atlayabilirsiniz. Cihazda iki USB-C portu bulunuyor ve bu portlar harici monitörler gibi çevre birimlerine bağlanabiliyor. Bu, ofiste gerçek bir monitörle çalışırken, uçakta veya başka bir yerde tam bir kurulumla çalışmaya devam etmek isteyenler için ideal bir senaryo yaratıyor.

Kablosuz bağlantı seçenekleri, bu fikri destekler nitelikte. G1, WiFi 7, Bluetooth 5.3, SIM kartlar, 5G ve 4G desteğine sahip. Ancak batarya ömrü sekiz saatle sınırlı olduğu için, yurt içi uçuşlar bu cihaz için daha uygun görünüyor.

Sistem, AR yeteneklerinden yararlanmak için ChromiumOS tabanlı özel bir işletim sistemi ile geliyor. İşletim sistemi, çeşitli hareketlerle gezinmek için tasarlanmış ve Google’ın tüm üretkenlik yazılımıyla uyumlu çalışıyor. Ancak, test edenler bu işletim sistemine “Android benzeri” diyor ve özel yazılım olduğundan, her uygulama ile uyumlu değil. Son olarak, G1, video görüşmeleri için 5MP dahili kamera ile donatılmış.

Spacetop G1, fiziksel bir ekrana sahip olmamasına rağmen, en iyi OLED ekranlara sahipmiş gibi fiyatlandırılıyor. 1.900$ olan fiyatıyla, yeni bir MacBook Air veya Copilot+ PC ve bir çift AR gözlük almak mümkün. Bu da düşünmeye değer bir nokta.