Bilgisayar

Ethernet'in ortak mucidine büyük ödül!

Artık duvara bir Ethernet kablosu takmasanız bile, zincirin bir yerinde çevrimiçi olmak için hala o teknolojiye güveniyorsunuz.

Ethernet'in ortak mucidine büyük ödül!

İşte bunun için Bob Metcalfe ve merhum David Boggs'a teşekkür etmelisiniz. Çift, Xerox'un ünlü Palo Alto Araştırma Enstitüsü'nde (daha çok Xerox PARC olarak bilinir) birlikte Ethernet'i geliştirdi ve bir ağ devrimi için zemin hazırladı. Metcalfe dün Association for Computing Machinery (ACM) A.M., yani genellikle "Bilgisayarın Nobel Ödülü" olarak anılan Turing Ödülü’nü kazandı.

Google'ın sağladığı finansman sayesinde, bu ödül artık 1 milyon dolar değerinde ve bu Metcalfe'nin kariyeri için bir başka önemli noktayı temsil ediyor. Metcalfe, Xerox PARC'tan ayrıldıktan sonra, Ethernet'i ana akım haline getiren bir ağ ekipmanı şirketi olan 3com'u kurdu.

Ethernet'in ortak mucidine büyük ödül!

Metcalfe, şu anda fahri profesör olarak görev yaptığı Texas Üniversitesi'nde "22 Mayıs 2023'te 50. yaşına girecek olan Ethernet'i geliştirmek için bir ödülü kabul etmek tehlikeli" dedi. "Ethernet'in 50 yılı boyunca, yüzlerce insan mucitlik iddiasında bulundu. Ben bu insanlara 'Teşekkürler' derken bana katılın.”

Bir kablo teknolojisi olarak kötü şöhretine rağmen Metcalfe, New York Times'a başlangıçta bunun daha çok bugün bildiğimiz Wi-Fi gibi olduğunu tasavvur ettiğini söyledi. “Kablosuz hale getirmek istedik” dedi. "Ama sıfır kablomuz olamaz. Bu çok yavaş ve çok pahalı olurdu.”

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.