Google çalışanı Nintendo bilgilerini resmi duyurudan önce sızdırdı

404 Media tarafından elde edilen bir rapora göre, bir Google çalışanının Nintendo'nun YouTube hesabındaki özel videolara erişerek bu bilgileri planlanan duyurular öncesinde sızdırdığı iddia ediliyor.

Google çalışanı Nintendo bilgilerini resmi duyurudan önce sızdırdı

Bir Google çalışanının, Nintendo'nun YouTube hesabındaki özel videolara erişerek bu bilgileri planlanan duyurular öncesinde sızdırdığı bildirildi. Bu olay, 404 Media tarafından elde edilen ve altı yıl boyunca kaydedilen gizlilik ve güvenlik sorunlarını içeren dahili bir Google veritabanına dayanan bir rapora göre ortaya çıktı.

Google çalışanı Nintendo bilgilerini resmi duyurudan önce sızdırdı - Resim : 1

Olayla ilgili pek fazla ayrıntı bulunmamakla birlikte, Google'ın olayın "kasıtsız" olduğunu belirttiği ifade ediliyor. Rapor, Google'ın kendi gizlilik politikalarını ihlal ettiği diğer birçok olayı da içeriyor. Bu olaylar arasında Google Street View'un çok sayıda plaka numarasını kaydetmesi ve bir Google konuşma hizmetinin yaklaşık bir saat boyunca "1.000 çocuk" dahil konuşma verilerini yanlışlıkla kaydetmesi yer alıyor. Google, bu olaylara ilişkin tüm verilerin silindiğini belirtti.

Bu olay, oyun sızıntıları açısından nispeten küçük bir olay olsa da, teknoloji şirketlerinin sahip olduğu büyük miktarda bilginin nasıl sızdırılabileceğine dair iyi bir örnek. Veritabanının bir kopyası, "anonim bir ihbarcı" tarafından 404 Media'ya gönderildi ve Google, raporun bazı içeriklerini doğruladı.

Nintendo'nun bu olayla ilgili olarak ne tür adımlar attığı ise belirsizliğini koruyor. Geçmişte, Nintendo'nun hacking gruplarına karşı agresif bir tutum sergilediği biliniyor. Bu tür olaylar, teknoloji şirketlerinin gizlilik ve güvenlik politikalarının ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor. Kullanıcı verilerinin korunması ve gizliliğin sağlanması, her zamankinden daha kritik bir hale geliyor. Ancak Nintendo gibi bir firmanın basit sayılabilecek bir açıkla çoğu bilgileri önceden sızdırması veri güvenliği konusunda insanların kafasında soru işaretleri oluşmasına neden oldu.