HUAWEI MateBook X Pro 2024 yeni bir dönemin habercisi

Huawei'nin yeni dizüstü bilgisayarı MateBook X Pro 2024, kullanıcılar tarafından büyük beğeni topladı. Yeni teknolojilerle donatılmış bu model, üstün performans ve şık tasarımı ile dikkat çekiyor.

HUAWEI MateBook X Pro 2024 yeni bir dönemin habercisi

Huawei'nin yeni Matebook X Pro 2024 modeli, sadece 980 gram ağırlığında olmasına rağmen yüksek performans sunuyor. 16 çekirdekli ve 14 inç boyutundaki bu laptop, ince ve hafif yapısına rağmen güçlü özelliklere sahip. Detaylara birlikte bakalım.

Matebook X Pro 2024, şık bir siyah kutuda geliyor. Kutunun içinde Type-C şarj cihazı, USB-C OTG kablosu ve bir çift kulaklık bulunuyor. Huawei, bu modelde tamamen Type-C portlarına yer vererek, iki adet tam özellikli ThunderBolt-4 portu sunuyor. Bu portlar, doğru Type-C bağlantı hub'ları ile birçok işlemi yapmanıza olanak tanıyor.

Laptopun tasarımı zarif hatlar ve yumuşak kıvrımlarla dikkat çekiyor. Yan ve alt kısımlardaki kamalı tasarım, cihazın görsel kalınlığını azaltıyor. Matebook X Pro'nun 980 gram ağırlığa sahip olmasını sağlayan, magnezyum alaşımlı gövdesi ve özel kaplaması parmak izi ve su lekelerini önlüyor. Laptopu açtığınızda, tek elle kolayca açılıp kapanabilmesi oldukça etkileyici. Klavye düzeni standart olmakla birlikte, ok tuşları biraz farklı yerleştirilmiş. Uzun tuş mesafesi ve belirgin geri bildirim ile yazma deneyimi oldukça iyi. Ancak, klavye tuşları parmak izi bırakmaya daha yatkın.

HUAWEI MateBook X Pro 2024 yeni bir dönemin habercisi - Resim : 1

HUAWEI MateBook X Pro 2024 yeni bir dönemin habercisi

Matebook X Pro, iki Thunderbolt 4 portu ve 5Gbps hızında bir Type-C portu sunuyor. Tüm portlar veri aktarımı, şarj ve DP1.4 video çıkışını destekliyor. Sağ tarafta kamera gizlilik anahtarı bulunuyor. Performans açısından, en yüksek konfigürasyon olan Intel Core Ultra 9 185H işlemci ile geliyor. Bu 16 çekirdekli işlemci, ultra taşınabilir PC'ler için ideal. CPU-Z testinde tek çekirdek skoru, Intel Core i5-12600k (125W) ile yakınken, çoklu çekirdek skoru ise 12 çekirdekli AMD Ryzen 9 3900X'i geçti. Cinebench 2024 testinde de başarılı sonuçlar elde etti. Stres testinde, 80W tam güçte 15 saniye çalıştıktan sonra 40W sabit güçte çalışmaya devam etti. Test sonunda CPU sıcaklığı sadece 85°C idi.

Matebook X Pro'nun esnek OLED ekranı, 3:2 oranında ve dünyanın ilk esnek OLED laptop ekranı olarak öne çıkıyor. DC dimming ve PWM dimming özellikleriyle parlaklık ayarlarını optimize ediyor. Renk gamı değiştirme özelliği de video düzenleme ve grafik işlemleri için oldukça faydalı. Huawei ekosistemi ile telefon ve tabletlerle hızlı dosya erişimi, pano senkronizasyonu ve fotoğraf/video yedekleme gibi işlevler sunuyor. Ayrıca, Huawei tabletleri genişletme ekranı olarak kullanabilirsiniz.

70Wh batarya, Procyon’un Ofis Verimliliği pil ömrü testinde 8 saat 17 dakika dayandı. 140W şarj cihazıyla tamamen şarj olması sadece 65 dakika sürdü. Matebook X Pro’nun kamerası, güzelleştirme ve anahtar fonksiyonlarını destekliyor ve özelleştirilebilir arka planlar sunuyor. Mikrofonu ise gürültü engelleme özelliğine sahip.