İşler iyice kötüye gidiyor: Bu sefer Apple da dayanamadı

Bilgisayar satışlarındaki gerilemenin önüne geçilemiyor. Üstelik 2022’nin dördüncü çeyreği Apple’ı bile yıktı geçti.

İşler iyice kötüye gidiyor: Bu sefer Apple da dayanamadı

Bilgisayar dünyasının en büyük devlerinin rüyadan uyanmasının üzerinden aslında epey bir süre geçti. Covid-19 pandemisinin başlamasıyla birlikte yükselmeye başlayan satışlar, 2021 yılında tarihi zirveleri görmüş, daha sonrasında ise pandeminin yavaş yavaş etkisini kaybetmeye başlamasıyla birlikte sektör adeta dibe çakılmıştı. Ancak anlaşılan henüz en kötüsünü görmemiş olabiliriz.

2022 yılının tamamlanmasıyla birlikte, 4. Çeyrek verileri de geldi. Buna göre 2022 yılının 4. Çeyreğinde gerçekleşen toplam bilgisayar satışı yalnızca 67,2 milyon adet olarak gerçekleşti. Yalnızca diyoruz çünkü bir önceki yıl olan 2021’in dördüncü çeyreğinde bu sayı tam 93,5 milyon adetti. Yani iki çeyrek arasındaki fark %28,1.

Bu kötü tabloya rağmen hala en çok satış yapan markalar sıralamasında önemli bir değişiklik yok. Nitekim listenin zirvesinde hala %23’lük pazar payı ve 15,5 milyon adetlik satışıyla Lenovo bulunuyor. Öte yandan HP’nin pazar payı %19,6 seviyesinde kalırken satış adetinin ise 13,2 milyon adet olarak gerçekleştiğini söyleyebiliriz.

İşler iyice kötüye gidiyor: Bu sefer Apple’da dayanamadı

Listenin üçüncü sırasında bulunan Dell ise diğer iki rakibine göre en büyük gerilemeyi kaydeden isim. Nitekim Lenovo önceki çeyreğe göre %28,5 HP ise yine 2021’in dördüncü çeyreğine göre %29 oranında gerileme kaydederken, Dell’de bu oran tam %37,2.

Sektörün kötü gidişatını anlayabilmek için eğer bu veriler yetmiyorsa, o zaman Apple’a da bakmak isteyebilirsiniz. Öyle ki önceki çeyreklerde rakiplerinin gerilemesine rağmen satış adetini arttırmayı başaran Apple, 2022’nin dördüncü çeyreğinde bu başarısını sürdürememiş ve 2021 yılının dördüncü çeyreğine göre %2,1 oranında gerileme yaşayarak 7,5 milyon adet bilgisayar satabilmiş. Tabi yine de bir gerileme olmasına rağmen %28,1 oranında satış kaybı yaşayan sektörde %2,1 ile kendini frenleyebilmek, herhalde sadece Apple’ın yapabileceği bir şey olsa gerek.