Bilgisayar

PC sevkiyatları şimdiye kadarki en büyük düşüşünü gördü

Bu tatilde PC talebindeki sert düşüş için koşulların daha öncesinde olgunlaştığı bir sır değil, ancak şimdi bu düşüşün gerçekte ne kadar kötü olduğu biliniyor.

PC sevkiyatları şimdiye kadarki en büyük düşüşünü gördü

Gartner ve IDC, 2022'nin dördüncü çeyreğinde bilgisayar sevkiyatlarının yıldan yıla %28’den fazla düştüğünü tahmin ediyor. Her iki analist grubu da yıllık sevkiyatların 2022'de bir önceki yıla göre %6’dan fazla düştüğünü gördü.

Bazı üreticiler diğerlerinden daha fazla darbe aldı. İlk üç marka olan Lenovo, HP ve Dell, sevkiyatlarının 2022'nin sonlarında bir önceki yıla göre %29 ila %37 arasında düştüğünü gördü. Gartner'a göre Acer %41 gibi şaşırtıcı bir orana sahip. Dördüncü sıradaki Apple nispeten hafif bir darbe aldı, ancak bu yine de sevkiyatlarının %10 kadar düştüğü anlamına geliyor.

Gartner ve IDC aynı açıklamayı paylaşıyor. Pandemi sırasında insanlar evden çalışmaya devam ettikçe 2021'de bilgisayar satışları arttı, ancak insanlar yavaş yavaş ofise döndükçe bilgisayarlara yönelik bu ilgi gittikçe azaldı. Dahası, kötüleşen bir küresel ekonomi, insanlara yeni bilgisayarlara harcayacakları daha az para bıraktı. Müstakbel müşteriler ya yeni bir PC'ye sahip ya da basitçe ifade etmek gerekirse, yenisini satın almakta zorlanıyor.

PC sevkiyatları şimdiye kadarki en büyük düşüşünü gördü

IDC, görünüşteki serbest düşüşü bağlama oturtmakta hızlı. Araştırmacılara göre, üç aylık ve yıllık düşüşler sağlam olsa da, 2022'deki sevkiyatlar hala pandemi öncesi rakamların "çok üzerinde". Talep şimdilik azalmış görünse de pazar eskisinden daha güçlü.

Bir süre daha PC'nin altın çağının geri dönmesini beklemeyin. Analist gruplarından hiçbiri pazarın 2024'e kadar ciddi bir şekilde toparlanmasını beklemiyor ve IDC 2023'te yalnızca "fırsat cepleri" görüyor. İsteseler de istemeseler de bilgisayar üreticileri yeni tasarımlar ile fiyat indirimleri bir arada sunarak gelecek yıl için ilgiyi sürdürmeyi ummalı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.