Kelebek klavye sorunu Apple’a pahalıya mal oldu!

Tüketici hakları denildiğinde akla gelen ilk ülke olan Amerika Birleşik Devletleri’nde bu konuda yine imrendiren bir karar alındı ve Apple mağdur ettiği kullanıcılarına onlarca milyon dolarlık tazminat ödemeye mahkum edildi.

Kelebek klavye sorunu Apple’a pahalıya mal oldu!

Amerika Birleşik Devletleri’ni diğer ülkelerden ayıran en önemli yönlerinden biri, hukukun tartışılmaz üstünlüğü ve tüketicilerin hukuk tarafından korunma seviyesidir. Bugüne kadar bunun yüzlerce örneğini görmüştük. Ancak eğer bunlar size yeterli gelmiyorsa, Apple’ın mahkum edildiği son tazminat cezası fikrinizi değiştirebilir.

Apple tarafından 2015 yılında tanıtılan ve “mükemmel bir teknoloji” olarak lanse edilen kelebek klavye tasarımının, kullanıma sunulmasının hemen ardından kullanıcılar sorun yaşamaya başlamış ve kimi kullanıcılar bu sorunun çözülebilmesi için 3, 4 hatta 5 defa servisin yolunu tutmak zorunda kalmıştı.

Kelebek klavye sorunu Apple’a pahalıya mal oldu!

İşte bu durumdan son derece rahatsız olan Amerikalı kullanıcılar ülkenin çeşitli eyaletlerinde örgütlenerek Apple aleyhine toplu bir dava açtılar. Davanın ara kararı geçtiğimiz gün çıktı ve Apple bu sebeple servise başvuran kullanıcılarına 50 dolar ödemeye mahkum edildi. Ancak eğer bir kullanıcı aynı sebepten dolayı birden fazla defa servise başvurmuşsa o zaman 395 dolar tazminat alacak.

Öte yandan dava dolayısıyla ortaya çıkan avukatlık, mahkeme ve diğer giderlerin tamamı da Apple tarafından ödenecek. Hakimin kararı henüz onaylanmadığı için ara karar niteliğinde ancak otoriteler kararın kesinlikle onaylanacağını belirtiyor. Yapılan hesaplamalara göre bu kararın Apple’a maliyeti sadece tazminat olarak 50 milyon dolar civarında olacak. Diğer masrafların ise bu tutarın neredeyse %30’una tekabül edeceği belirtiliyor.