Bilgisayar

Mac kullanıcılarına müjde! Artık Windows 11'i rahatlıkla kullanabileceksiniz!

Microsoft, tam olarak umduğunuz şekilde olmasa da, Windows 11'i ARM tabanlı Mac'lerde çalıştırmanın bir yolunu resmen onayladı.

Mac kullanıcılarına müjde! Artık Windows 11'i rahatlıkla kullanabileceksiniz!

Yeni bir destek makalesinde şirket, Windows 11 Pro ve Enterprise'ın ARM sürümlerini M1 ve M2 tabanlı Mac'lerde çalıştırmak için Parallels Desktop 18'i kullanmaya "yetki verdi".

Tahmin edebileceğiniz gibi bazı sınırlamalar da söz konusu olacak. Microsoft'un tüm ARM Windows yapıları için 32 bit yazılımları kullanımdan kaldırması nedeniyle 32 bit ARM uygulamalarını çalıştıramayacaksınız. Aygıtlar da Windows 11 ARM sürücülerine sahip olunmadıkça çalışmayacak. Android uygulamaları, Linux sybsystem ve Windows Sandbox gibi başka bir sanallaştırma katmanına bağlı olan hiçbir şey de kullanılamayacak. En az DirectX 12 veya OpenGL 3.3 gerektiren herhangi bir şey çalışmadığından, bazı oyunları çalıştırmayı da beklemeyin.

Mac kullanıcılarına müjde! Artık Windows 11'i rahatlıkla kullanabileceksiniz!

Windows 11'i Parallels'te ARM Mac'lerde 2021'den beri çalıştırmak mümkündü ve hatta sistem oldukça da iyi çalışıyordu. Ancak işletim sisteminin Insider önizlemesini kullanmanız gerekiyordu ve Microsoft o aşamada yeni Mac'leri desteklemeyi planlamadığını söylüyordu. Şimdi ise lisanslama sorunlar ortadan kaldırılıyor ve Parallels Desktop 18 artık Windows 11'i çok az bir çabayla indirip kurmanıza izin verecek.

The Verge'in açıkladığı gibi, Microsoft'un lisanslamayı nasıl değiştirdiği henüz tam belli değil. Microsoft şimdiye kadar yalnızca Windows'un ARM sürümlerini doğrudan PC satıcılarına lisansladı.

Bu, Apple'ın Eğitim Kampını çalıştıran Intel tabanlı Mac'lerde olduğu gibi yerel Windows desteği isteyen kullanıcıları tamamen tatmin etmeyecektir. Zira ARM üzerinde Windows için oluşturulmuş bir PC'de alacağınız performansı veya uyumluluğu elde edemeyeceksiniz. Yine de, Apple ve Microsoft arasındaki bir işbirliğinde en eksik nokta bu olabilir ve çalıştırılması gereken bir Windows üretkenlik uygulaması varsa, yine de işinizi görebilir.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.