Bilgisayar

PC satışları azalıyor! Fiyatlar düşebilir

Teknoloji dünyasına yönelik yapılan bir araştırma, 2022 yılında PC satışlarının düşeceğini buna karşın akıllı telefon satışlarının ise artacağını gösteriyor.

PC satışları azalıyor! Fiyatlar düşebilir

Dünyanın önemli araştırma şirketlerinden biri olan Gartner tarafından paylaşılan bir rapor, 2022 yılında gerçekleşmesi ön görülen veriler hakkında bilgiler veriyor. Ünlü araştırma şirketi tarafından söz konusu raporda yer verilen bilgilere göre, geçtiğimiz yıl 342 milyon adet olarak gerçekleşen PC satışları, 2022 yılında neredeyse %10’a yakın bir düşüşle 310 milyon adete gerileyecek.

Şirket, söz konusu bu muhtemel gerilemenin nedenleri olarak jeopolitik kargaşaları, enflasyonist ortamı, kur dalgalanmalarını ve tedarik zincirlerinde oluşan kesintileri gösterirken, bu sorunların 2022 yılı içerisinde çözülmesini beklemediklerini de ifade ediyor. Üstelik bu sebeplerin olumsuz etkileyeceği tek pazar bilgisayar sektörü de olmayacak.

PC satışları azalıyor! Fiyatlar düşebilir

Gartner’a göre tablet piyasasında da benzer bir düşüş oranı yaşanacak. Buna göre geçtiğimiz yıl 156 milyon adet civarında gerçekleşen tablet satışından sonra bu yıl küresel piyasalarda satılabilecek tablet sayısının 142 milyon adet civarında olması bekleniyor. Görüldüğü üzere burada da yaklaşık %10’luk bir düşüş tahmini söz konusu.

Öte yandan gerek bilgisayar gerekse de tablet piyasasındaki olumsuz hava akıllı telefon kategorisinde ise tam tersi yönden esiyor. 5G teknolojisini arkasına alan ve bu sayede düşüş trendlerinden etkilenmeyeceği düşünülen akıllı telefon piyasası, geçtiğimiz yıl ki satış sayısını %30’a yakın bir oranda arttırabilir.  Tabi bunların şu an için birer tahminden ibaret olduğunu ve ancak yılın tamamlanmasıyla birlikte kesin sonuçları görebileceğimizi de bir kez daha hatırlatalım.

5G
Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.