Samsung, Apple MacBook'u pazardan silecek bir bilgisayar üzerinde çalışıyor

Samsung'un, Snapdragon X Elite işlemciyle donatılmış yeni nesil dizüstü bilgisayarı 'Galaxy Book 4 Edge' üzerinde çalıştığı söyleniyor.

Samsung, Apple MacBook'u pazardan silecek bir bilgisayar üzerinde çalışıyor

Bu gelişme, yüksek performans ve uzun pil ömrü arayan kullanıcılar için büyük bir heyecan yaratıyor. Samsung'un bu yeni cihazıyla, dizüstü bilgisayar piyasasındaki rekabeti bir adım öteye taşıması ve kullanıcı deneyimini maksimum düzeye çıkarması bekleniyor. 'Galaxy Book 4 Edge', modern tasarımı ve güçlü işlemcisiyle, mobilite ve performansı bir arada sunmayı hedefliyor.

Qualcomm'un Snapdragon X Elite çipi, Apple'ın MacBook'larındaki M-serisi çiplere ciddi bir rakip olacağı vaadinde bulunuyor, ancak bu çiple donatılmış herhangi bir cihaz henüz mevcut değil. Ancak bu durum yakında değişecek gibi görünüyor ve "Galaxy Book 4 Edge" Samsung'un Snapdragon X Elite ile güçlendirilmiş ilk dizüstü bilgisayarı olacak.

Samsung bir süredir Windows dizüstü bilgisayarlar üretiyor ve bu cihazlar hiç de fena değil. Ancak, şirketin en son Galaxy Book 4 serisi bile hala Intel donanımıyla çalışıyor. İşte "Galaxy Book 4 Edge"i heyecan verici kılan da bu.

Samsung, Apple MacBook'u pazardan silecek bir bilgisayar üzerinde çalışıyor

WinFuture tarafından bildirildiği üzere, bu dizüstü bilgisayar Galaxy Book 4 serisinin bir parçası olacak, ancak bir Intel Core Ultra çipi yerine Qualcomm Snapdragon X Elite kullanacak. Dizüstü bilgisayar, bu yeni çipin yanı sıra 16GB RAM ve 512GB SSD depolama sunacak ve 14 inçlik bir ekrana sahip olacak. Samsung'un dizüstü bilgisayarlarında genellikle AMOLED ekranlar sunuluyor ve burada da farklı bir şey beklemek için pek bir neden yok.

Bu makinenin perakende listesinde yer aldığı yer, mevcut modellere kıyasla daha uzun pil ömrü vaat ediyor, ancak bu oldukça yüksek bir maliyetle geliyor.

Görünüşe göre, "Galaxy Book 4 Edge" Avrupa'da yaklaşık 1.800 € fiyat etiketiyle satılacak. Diğer yerlerdeki fiyatlandırma hakkında henüz bir bilgi yok, ancak bu, karşılaştırılabilir 16GB/512GB modeli için 1.729 € fiyat etiketiyle sunulan Apple'ın yeni M3 destekli MacBook Air'inden daha pahalıya mal olacak. Öte yandan, Intel Core Ultra çipine sahip Galaxy Book 4 Pro, Avrupa'da 1.899 € (Amerika Birleşik Devletleri'nde 1.449 $) fiyatla satılıyor.

Çıkış tarihi söz konusu olduğunda, "Galaxy Book 4 Edge"in 2024 Haziran'ında piyasaya sürülmesi bekleniyor, bu da Microsoft'un Snapdragon X Elite destekli Surface cihazları için beklentilerle yaklaşık olarak aynı zamana denk geliyor.