Bilgisayar

Yeni iMac'e efsanevi tasarımcının eli değmiş!

Apple'ın yeni iMac modelinde firmanın efsanevi tasarımcısı Jony Ive'ın parmağının olduğu ortaya çıktı. Jony Ive, küçük de olsa iMac'te dokunuşlar yapmış olabilir.

Yeni iMac'e efsanevi tasarımcının eli değmiş!

Apple'ın, ARM tabanlı Apple M1 yonga setinden beslenen yeni iMac modeli için ilginç bir iddia ortaya atıldı. Yıllarca Apple'da çalışan ve Sir unvanına sahip olan efsanevi tasarımcı Jony Ive'ın, yeni iMac'te çalıştığı söyleniyor. Wired, 2019 yılında Apple'dan ayrılan Jony Ive'ın yeni iMac'te küçük dokunuşlar yaptığını açıkladı. Ancak, tasarımdaki Jony Ive'ın izleri oldukça belirsiz.

Jony Ive yeni iMac'te küçük dokunuşlar yapmış olabilir

Wired; "Jony Ive, 2019'da Apple'dan ayrılmasına rağmen bu yeni iMac'in tasarımında yer aldı. Donanım tasarımı uzun bir süreç, bu nedenle Ive'nin parmak izlerinin bu yeni masaüstünün her yerinde olması şaşırtıcı değil. Ancak Apple, şirketten ayrıldıktan sonra Jony Ive'ın yeni iMac üzerinde çalışıp çalışmadığını doğrulamadı." ifadelerini kullandı.

İkonik Mac tasarımından ilham alınarak geliştirilen yeni iMac, farklı renk seçenekleri ile gelerek nostaljik dakikalar yaşatıyor. ARM tabanlı Apple M1'den beslenen yeni iMac, Touch ID destekli klavyesi ile de dikkatleri üzerine çekiyor. 4.5K çözünürlüğünde ekran ile gelen bu modelin, tek eksik yönü XDR'a sahip olmaması. Yeni iPad Pro'da kullanılan micro-LED teknolojisi keşke iMac'te de yer alsaydı.

Yeni iMac

iMac'in ekran çerçevesinin beyaz olması çok eleştirilmişti. Ancak bu bilgisayarlar genellikle duvar önüne konumlandırılıyor. Duvarın rengi de genellikle beyaz oluyor. Bu sayede beyaz çerçeve ile beyaz duvar bütünleşiyor ve sadece ekranı görüyormuşsunuz hissi uyandırılıyor. Bu kesin Jony Ive'ın işi diyebiliriz.

iPhone inceliğinde bilgisayar yapmayı başaran Apple, ilginç bir karar alarak iMac'in ön yüzeyindeki "Apple" logosunu kaldırdı ve sadece arka bölüme logoyu koydu. Söylentilere göre yeni MacBook modellerinde de bu logo kalkabilir. Apple'ın neden logoyu kaldırmaya başladığı bilinmiyor. Muhtemelen artık bizi bilen biliyor logosuz bile Apple olduğumuz belli olur diye bir düşünceye girmiş olabilirler.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.