Yeni MacBook Air performansıyla yok artık dedirtti! Apple bunu nasıl başardı?

Yeni M3 çipiyle donatılan MacBook Air, yapılan testlerde önemli performans kazanımları gösteriyor. Bu gelişme, Apple'ın donanım inovasyonundaki liderliğini pekiştiriyor.

Yeni MacBook Air performansıyla yok artık dedirtti! Apple bunu nasıl başardı?

Apple'ın popüler MacBook Air serisine getirdiği yeni M3 yonga seti büyük ilgi çekiyor. Erken dönem performans testleri, M3 çipli MacBook Air'ın, önceki M2 modeline kıyasla kayda değer performans artışları sunduğunu gösteriyor. Geekbench 6 testlerine göre, yeni MacBook Air tek çekirdekli testte 3.157, çok çekirdekli testte ise 12.020 puan alarak, M2 modeline oranla sırasıyla yaklaşık %21 ve %18 oranında performans artışı sağladı.

M3 yonga setinin en dikkat çekici yeniliği, daha önceki modellere göre geliştirilmiş GPU performansında yatıyor. Ancak Geekbench bu konudaki testleri kapsamıyor. Hem MacBook Air hem de MacBook Pro şimdi M3 yonga setini kullanıyor, ancak Pro modelinin aktif soğutma sistemi sayesinde daha uzun süreler boyunca yüksek performans seviyelerini sürdürebilir.

Yeni MacBook Air performansıyla yok artık dedirtti! Apple bunu nasıl başardı?

MacBook Pro, ayrıca daha üstün bir ekran, daha uzun pil ömrü ve daha fazla port sunuyor. Dolayısıyla 3D modelleme ve video düzenleme gibi iş yükleri için, 14 inç MacBook Pro M3 modeli daha uygun bir tercih olabilir.

M3 yonga seti, 8 çekirdekli CPU ve 10 çekirdeğe kadar GPU içeriyor ve donanım hızlandırmalı ışın izleme grafiklerini barındıran ilk Apple çipi olma özelliğini taşıyor. Yenilenen MacBook Air modellerinin ABD'deki başlangıç fiyatı 1.099 dolar ve 8 Mart itibarıyla sevkiyata başlanacak. Eski M1 MacBook Air modeli üretimden kaldırılırken, M2 versiyonu indirimli bir fiyatla satışa sunulmaya devam edecek. Bu yenilikler, Apple'ın sürekli olarak teknoloji sınırlarını zorlayarak kullanıcı deneyimini iyileştirmeye odaklandığının bir kanıtı niteliğinde.