Bilim & Teknik

130 milyon yıllık dinozor fosili bulundu!

Fingning Man Özerk vilayetinin Liçilong kasabasında 130 milyon yıl önce yaşayan bir dinozora ait kalça kemiği fosilleri buldu.

130 milyon yıllık dinozor fosili bulundu!

Çinli bilim insanları ülkenin kuzeyindeki Hıbey eyaletinde bulunan Fingning Man Özerk vilayetinin Liçilong kasabasında 130 milyon yıl önce yaşayan bir dinozora ait kalça kemiği fosilleri buldu.

Şinhua ajansının haberine göre, parçalanmış halde bulunan fosiller üzerinde yapılan çalışmalarda dinozorun 7 ila 10 metre uzunluğa sahip olduğunu ortaya çıkardı.

Söz konusu dinozorun yeni bir tür olabileceği düşünülüyor. Öte yandan ilgili bölgede kazı çalışmalarının başlaması yerel yönetimlerce onaylandı. Kazıların 2 yıl süreceği tahmin ediliyor. Fıngning Man’da 2014 yılında da dinozor fosilleri bulunmuştu.

130 milyon yıllık dinozor fosili bulundu!

130 milyon yıllık dinozor fosili bulundu! - Resim : 1

Peki bu fosil bulunan en eski fosil mi? Hayır. Arjantin'de 201 ila 237 milyon yıl öncesine ait olduğu tahmin edilen dev dinozor fosili keşfedilmişti. "Ingentia prima" adı verilen otçul bir dinozor türüne ait olduğu belirtilen fosilin yüksekliğinin 4 metre, uzunluğunun ise 10 metre olduğu açıklanmıştı.

Araştırmaya katılan Arjantin San Juan Ulusal Üniversitesi'nden Cecilia Apaldetti, "Bilim insanları şu ana kadar dev dinozorların 180 milyon yıl önce dünyada yaşamakta olduğuna inanıyordu ancak bu keşif dinozorların tahmin edilen yıllardan daha önce var olduklarına işaret ediyor" ifadesini kullanmıştı.

Bilim dünyası bizi şaşırtmaya devam ediyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.