3 Türk bilim insanı kanserle savaşmak için hücre üretti

3 Türk bilim insanı tarafından kanser hücrelerine karşı mücadele ederek onları öldüren savaşçı hücreler geliştirildi.

3 Türk bilim insanı kanserle savaşmak için hücre üretti

Bilim dünyasında yaşanan ve çok büyük yankı uyandıracak son gelişme ile 3 Türk bilim insanı kanser hücrelerini öldüren hücreleri üretmeyi başardıklarını açıkladı.

3 Türk bilim insanı kanserle savaşmak için hücre üretti

Bilindiği üzere sağlık alanında bilim insanları tarafından çaresi bulunmak istenen en önemli hastalık kanser. Bu konu ile ilgili çalışmalar dünya genelinde birçok bilim insanı tarafından yürütülmekte. Bu alanda araştırmalar yapan 3 Türk bilim insanı, Biyomühendisler Dr. Tolga Sütlü, Dr. Adil Doğanay Duru ve Prof. Dr. Batu Erman yürüttükleri çalışmaların sonucunda kanser hücrelerine karşı mücadele ederek onları öldüren savaşçı hücreler geliştirdiklerini açıkladılar. Konu ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Dr. Tolga Sütlü, hücresel immünoterapi olarak adlandırdıkları proje kapsamında, hastanın vücudundan alınan kanda yer alan bağışıklık sistemi hücrelerinin, kanser hücreleri ile savaşmaları için yeniden programlanmasını öngördüklerini belirtti. Hücreleri modifiye ederek kanser hücrelerine karşı savaşmaları için hazırladıklarını belirten Sütlü, hücrelerin hazırlanma işleminin 2-3 hafta kadar sürdüğüne ifadelerinde yer verdi. 

3 Türk bilim insanı kanserle savaşmak için hücre üretti - Resim : 1

Projeye TÜBİTAK’tan destek bekleniyor

Konu ile ilgili geliştirilen ve tümör hücrelerini öldürerek kanseri kurutmayı başaran proje, European Journal Of Immunology’de (Avrupa İmmünoloji Dergisi) yayımlandı. Bu çalışmayla ilgili olarak Dr. Tolga Sütlü, geliştirilen proje için TÜBİTAK başvurusu yaptıklarını ve Patent başvurusu yapılan projenin 2. basamağı için harekete geçtiklerini belirtirken, TÜBİTAK’tan olumlu geri dönüş olması halinde 3 yıl içerisinde Cilt kanseri hastalarında bu tedavi yöntemini kullanmayı düşündüklerini ifade etti.