Bilim & Teknik

30 bin yıldır uyuyan dev virüsü uyandırdılar

Bilim adamları bulaşıcı virüsü yeniden canlandırdı.


Boş durmayan bilim adamları uyuyan virüslere gözlerini dikti. Sibirya'da çalışmalarını sürdüren bilim adamları, 30 metrelik bir buz katmanın altında 30 bin yıl boyunca uykuda olan bir virüsü yeniden hayata döndürmeyi başardı.

30 bin yıl boyunca donmuş olarak bekleyen virüsün, hayata döndükten sonra yeniden bulaşıcı hale geldiği belirtildi.

Araştırmayı yürüten Fransa Aix-Marseille Üniversitesi Bilimsel Araştırma Merkezi'nden Prof. Jean-Michel Claverie yaptığı açıklamada, "Bu kadar uzun bir süreden sonra hala bulaşıcı olan bir virüsü ilk kez görüyoruz" dedi.

1393938488_307646.jpg

Ayrıca virüsün insanlar ya da hayvanlar için herhangi bir tehlike oluşturmadığını, sadece tek hücreli organizmaları etkilediğini söyleyen Claverie, bulunan virüsün varlıkları kısa bir süre önce keşfedilen dev virüsler sınıfına ait "Pithovirus sibericum" olduğunu belirtti.

Bu virüslerin dev olmasının nedeni diğerlerinden farklı olarak mikroskopla görülebilecek kadar büyük olmaları.1,5 mikrometre uzunluğunda olan virüs bilim insanlarının şimdiye kadar bulduğu en büyük virüs olduğu söyleniyor.

Bilim adamları, Sibirya'daki buz katmanları altında daha ölümcül virüslerin de olabileceğini ve küresel ısınma nedeniyle buzların erimesinden sonra ileriki yıllarda tehlikenin artabileceğini söylüyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.