Bilim & Teknik

300 km hız yapan sırt roketleri!

Sırt roketi hayali sonunda gerçek oldu. Jetpack Aviation adlı şirket 2019 yılında sırt roketi yarışları organize etmeyi planlıyor. İşte detaylar!


Sırta takılarak insanların uçması sağlayan roketlerde bir ilk yaşandı. İki pilot ilk kez yan yana 300 km hızla uçmayı başardı. Şirketin hedefinde şimdi sırt roketlerinden yarış düzenlemek var. 

Yalnızca bir düğmeye basıp havalanmalarını sağlayan roketler, saatte 300 km hız yaparak testi başarılı bir şekilde geçti. Amerikan havacılık firması yeni geliştirdiği sırt roketlerinin denemesini başarıyla gerçekleştirdi. İlk kez sırt roketli iki pilot yan yana uçtu. Pilotlar Boris Jarry ve David Mayman, California eyaletinde bir gölün üzerinde gerçekleştirilen uçuşu başarıyla tamamladı.

300 km hız yapan sırt roketleri!

Şirketten yapılan açıklamada, hazırlıkları 1 yıl süren testin geleceğin sırt roketlerinin güvenli bir şekilde uçabilmesi için ilk adım olduğu dile getirildi. Test edilen bu modeller saatte 320 kilometre hıza ulaşabiliyor. Şirket, başarılı denemenin ardından şimdi yıl sonuna doğru sırt roketi yarışları düzenlemeyi planlıyor.

Bu yıl satışa çıkarılması beklenen modelin fiyatı ise yaklaşık 250 bin dolar. Peki ya siz ne düşünüyorsunuz bu teknoloji hakkında? 

Yorumlar
yakup
filmlerde hep görürdük sırt roketi ile adamları şimdi gerçek oldu
Cevapla
M.ali
Fiyati abartili
Cevapla
BaBaCaN
Bir sırt roket kazası daha saatte 300 km hızla yolcu uçağına kafa tutan adam uçak motorunun içine düşerek feci şekilde can verdi :)
Cevapla
Mehmet Sever
Böyle bir sırt roketli uçuşları 10 yıl kadar önce, komandolarımızın teröristlerle daglik alanlarda ,gece baskınlarında kullanılmasını hep hayal etmişimdir. Bugün bu noktaya gelinmesi gurur vericidir.tebrik ediyorum.
Cevapla
Ömer
Biz halâ benzine mazota 6 lira ödemeye devam edelim elin oğlu hava ile çalışan motor yapacak yakında biz birbirimizi öpmeye devam edelim
Cevapla
Mete
Eleştirmek için illa topluma bir katkımı lazım Arif Efendi ? Senin topluma ne katkıların oldu önce onu anlat bakalım.
Arif
Ömer, sen ne iş yaparsın, topluma ne gibi katkıların oldu, saysan da öğrensek..Böylece eleştiriye hakkın var mı anlamış olurduk...
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.