Monterey Körfezi Akvaryumu Araştırma Enstitüsü’nde derin deniz ekoloğu olarak görev yapan Bruce Robison, canlı bir hayvan üzerinde çalışan bilim insanlarının, araştırma tesislerinde ilaçlı sularda korunan ölü örneklerden asla elde edemeyecekleri kadar çok bilgi edindiğini söylüyor.

Yakalanan oltacıbalığı, steril bir laboratuvardan çok derin dondurucu odasına benzeyen özel bir karanlık odada tutuluyor. Yalıtımlı duvarlar ve loş ışık, siyah denizşeytanına normalde yaşamını geçirdiği karanlık ve soğuk doğal ortamı sağlıyor. Robison ve meslektaşları, daha fazla araştırma yapmak için balığın ortama uyum sağlamasını bekliyor.

Hayvanın yerine alışmasının ardından, Robison denizşeytanlarının köpekbalıkları gibi elektromanyetik alanları hissedip etmediklerini öğrenmeyi amaçlıyor. Gözleri çok zayıf olan denizşeytanının böyle bir özellik için uygun olduğunu düşünüyor.

Robison ayrıca, hayvanın kafasındaki ışıklı zokayı sürekli mi yanık tuttuğunu yoksa ışıklandırmanın başka bir düzeni mi olduğunu da anlamak istiyor.

Melanocetus cinsine ait siyah denizşeytanları hakkında çok az bilgi var. Bilim insanları ne kadar yaşadıklarını dahi bilmiyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.