İçten yanmalı motora sahip ticari araçlar yasaklanıyor, işte tarih

Biden yönetimi, Amerika'nın endüstriyel nakliye sistemini daha çevre dostu hale getirmek gibi devasa bir görevin üstesinden geliyor.

İçten yanmalı motora sahip ticari araçlar yasaklanıyor, işte tarih

Beyaz Saray çarşamba günü yaptığı açıklamada, endüstriyel kamyon satışlarının %30’unun 2030 yılına kadar sıfır emisyon üretmesini ve 2040 yılına kadar da %100’ünü hedeflediğini söyledi.

Bu bağlayıcı olmayan hedeflere ek olarak Beyaz Saray, gündemini uygulamaya yardımcı olmak için ticari araç, denizcilik ve altyapı sektörlerinden paydaşlarla bir araya geliyor. Yuvarlak masa toplantısı, Biden Yönetiminin "Amerika Birleşik Devletleri'nde sıfır emisyonlu bir yük ekosistemini gerçeğe dönüştürmek için gerekli altyapının oluşturulmasını güçlendirmek" hedefini ilerletmek için tasarlandı.

İçten yanmalı motora sahip ticari araçlar yasaklanıyor, işte tarih

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, nakliye endüstrisi çok fazla enerji kullanıyor ve buna paralel olarak çok fazla kirlilik üretiyor. Bloomberg, ulaştırma sektörünün ABD sera gazı emisyonlarının yaklaşık %29’unu yaydığını ve yükün (nakliye, kamyon taşımacılığı ve trenler dahil) bu sayının yaklaşık üçte birini oluşturduğunu belirtiyor. Dolayısıyla, Amerikan nakliye endüstrisinin ülkenin karbon emisyonlarının yaklaşık %10’undan sorumlu olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Küresel iklim krizinin aciliyeti ve nakliye sektörünün rolü göz önüne alındığında Beyaz Saray'ın hedefleri takdire şayan. Ancak önemli bir sorun varlığını sürdürüyor: Bunlar, “seri uyuklayıcı”nın gelecek yıl göreve dönmesi durumunda ikinci bir Trump Yönetimi tarafından ve kamuoyunun yorumları göz önüne alındığında neredeyse kesinlikle geri alınabilecek gönüllü, bağlayıcı olmayan kararlar. Ülkenin ve dünyanın geleceğinin diğer pek çok yönünde olduğu gibi, ABD seçmenleri bu Kasım ayında sonuca karar verecek.