Bilim & Teknik

80 öte gezegen keşfedildi

Bilim insanları Güney Sistemi dışında 80 öte gezegenin keşfedildiğini açıkladı.

80 öte gezegen keşfedildi

Uzay cisimlerinin keşfi bilim insanların en önemli uğraşlarından biri. Özellikle uzayda bulunan teleskop Kepler sayesinde birçok yeni uzay cismi keşfediliyor. Bunlara yeni 80 öte gezegen eklendi. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nün (MIT) internet sitesinde yer alan habere göre, astronomların, ABD Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) Kepler Uzay Teleskobu ile 50 bin civarında yıldızı incelediği ve 80 öte gezegen keşfettiği açıklandı.

Gezegenlerden en parlak olanı, HD 73344 ismi verilen yıldızın yörüngesinde dolanıyor. Bu gezegenin, Dünya'nın kütlesinin 10 katı büyüklüğünde ve Dünya'dan 2,5 kat daha büyük olduğu kaydedildi. MIT'den Ian Crossfield, öte gezegenin, Uranüs ya da Neptün'ün daha küçük ve daha sıcak versiyonu olarak düşünülebileceğini ifade etti. Araştırmanın sonuçları "The Astronomical Journal" dergisinde yayımlandı.

Uzayda yaşam var mı?

Bu yeni gezegenlerde yaşam ihtimalinin olup olmadığı bilinmiyor. Ulaşması günümüz teknolojisiyle çok zor olan bu gezegenlerin bir yaşam belirtisi taşıyıp taşımadığı konusunda bir bilgi bulunmuyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.