Bilim & Teknik

NASA'dan göktaşları için yeni plan

NASA Dünya'nın yakınından geçmesi muhtemel göktaşı ve benzeri uzay cisimleriyle mücadele etmek için yeni bir plan hazırladı.

NASA'dan göktaşları için yeni plan

Gezegenimizi tehdit eden uzay cisimleri zaman zaman gündeme geliyor. Bu cisimlerin en dikkat çeken türleri arasında göktaşları sayılabilir. Uzayda milyonlarca göktaşı bulunuyor ve bunların bir kısmı dünyanın çok yakınından geçiyor. İşte bu uzay cisimleri ile mücadale etmeyi hedefleyen ABD Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Dünya'ya yakın potansiyel tehlike unsuru göktaşlarına karşı hazırlıklarla ilgili bir plan yayımladı.

NASA, ABD Bilim ve Teknoloji Politikası Ofisi, Federal Acil Durum Yönetimi Ajansı ve diğer kuruluşların iş birliğiyle "Dünya Çevresindeki Gök Cisimlerine Hazırlık Stratejisi ve Eylem Planı" adıyla 20 sayfalık bir rapor hazırladı. 10 yıl içinde olması muhtemel bir doğal afet karşısında neler yapılabileceğiyle ilgili önerilere yer verilen planda, Dünya'ya yakın gök cisimlerinin çarpmasına karşı alınacak önlemler arasında, göktaşlarının tespit edilmesine ve takibe alınmasına yönelik teknolojilerin geliştirilmesi, göktaşlarıyla ilgili bilgilerin bir araya getirilmesine işaret edildi.

Planda, Dünya'ya çarpma potansiyeli olan gök cisimlerini yok edecek veya rotalarını değiştirecek teknolojilerin geliştirilmesi ve bu konuyla ilgili uluslararası iş birliğinin artırılması gerektiği vurgulanırken, acil durum prosedürlerinin ve eylem protokollerinin hazırlanmasının gerekliliğin altı çizildi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.