Bilim & Teknik

ABD Deniz Donanma laboratuvarlarında, kilden kurşun geçirmez cam üretildi!

US Naval Research Laboratory'daki araştırmacılar kil kullanarak kurşun geçirmez şeffaf cam üretmeyi başardı.

ABD Deniz Donanma laboratuvarlarında, kilden kurşun geçirmez cam üretildi!

US Naval Research Laboratory'daki(ABD Deniz Donanması Araştırma Laboratuvarı) bilim adamları dünyada bir ilke imza attı. Araştırmacılar, kil kullanarak kurşun geçirmez cam üretmeyi başardılar.

1430080976_img20150426232528.jpg

Bu başarıyı bilim adına önemli bir gelişme olarak nitelendiren araştırmacılar uzun yıllar süren çalışmada bunu başardıkları için mutlu olduklarını dile getirdiler. Kilden üretilen söz konusu kurşun geçirmez şeffaf cam, yapı özelliği sayesinde hemen hemen her şekle kalıp edilebilir bir yeteneğe sahip.

1430080959_img20150426232518.jpg

Sentetik toz kil ve magnezyum alüminat adındaki bir mineralın karışımından oluşan malzeme yüksek ısıda eritildikten sonra saydam tabakalar halinde vakumlanıp preslenerek kurşun geçirmez bir hale getirildi. Geleneksel cama göre, sert güçlü ve kurşun geçirmez bir hale getirilen camın İHA'larda gözetim kameralarını korumak için kullanılabileceği belirtildi. Öte yandan bu kurşun geçirmez camın akıllı telefonların kameralarında veya ekranlarında kullanılabileceği söyleniyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.