Bilim & Teknik

ABD itiraf etti! Felaketlerin nedeni enerji silahları! Yoksa depremle alakası var mı?

İnsansız hava araçlarını vurmak için kullanılabilecek mikrodalga silahlar ve lazerler geliştirdiler ancak CIA ve diğer istihbarat teşkilatlarından gelen yeni bir rapor, bu tür silahların Havana Sendromu olarak bilinen durumdan sorumlu olmadığını söylüyor.

ABD itiraf etti! Felaketlerin nedeni enerji silahları! Yoksa depremle alakası var mı?

2016'da denizaşırı ABD personeli açıklanamayan baş ağrıları, mide bulantısı ve işitme sorunlarından şikayet etmeye başladığında, çoğu kişi yabancı bir düşmanın faul yaptığından şüphelenmekte gecikmedi. Uzmanlardan oluşan bir heyet, Havana Sendromu olarak bilinen anormal sağlık olaylarının makul bir şekilde "atımlı elektromanyetik enerjiden" kaynaklanmış olabileceği sonucuna vardı ve bu durumdan mustarip olanlardan bazılarının semptomlarını Rus ajanlar tarafından kullanılan gizemli yeni bir enerji silahına yüklemesine yol açtı.

Washington Post, dünya çapında yaklaşık 1000 vakayı inceledikten sonra bile, CIA ve yarım düzine ajansın semptomların yabancı bir hasımdan kaynaklanma olasılığının düşük olduğu sonucuna vardığını bildirdi. Bunun ne enerji silahlarıyla, ne elektronik gözetleme yoluyla, ne de kasıtsız olarak radyo dalgalarına veya ultrasonik ışınlara maruz kalmayla ilgisi var gibi görünüyor. Analistler, anormal sağlık olaylarını birbirine bağlayan ve kasıtlı bir saldırıya işaret edebilecek herhangi bir ortak model bulamadılar ve bazı durumlarda bir enerji silahının kullanılmış olabileceği doğrudan bir görüş hattı bile olmadığına dikkat çektiler.

ABD itiraf etti! Felaketlerin nedeni enerji silahları! Yoksa depremle alakası var mı?

Peki, Havana Sendromuna ne sebep olur? Yetkililer, inceledikleri vakaların çoğunun önceden var olan tıbbi durumlarla bağlantılı olabileceğini söylüyor. Yetersiz bina havalandırması gibi çevresel faktörler de bazı belirtilere katkıda bulunabiliyor ancak rapor, kasıtlı, harici bir faktörle bağlantı bulamadı.

Rapor, Rusya'nın mide bulantısı, işitme kaybı ve baş ağrısına neden olacak deneysel bir enerji silahı kullanmadığından oldukça emin görünüyor, ancak yetkililer yeni bilgilerin bu değerlendirmeyi değiştirebileceğini söylüyor: İstihbarat raporları, yabancı bir hükümetin bunlara neden olabilecek bir teknoloji geliştirdiğini ortaya çıkarırsa belirtiler  yeniden değerlendirilecek.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.