Bilim & Teknik

Ay saati uygulaması geliyor! Saatinizi uzaya göre ayarlayın!

Aya olan ilgi son yıllarda yeniden canlandı. Dünyanın dört bir yanındaki uzay ajansları ve özel şirketler, önümüzdeki yıllarda gerçekleşecek olan kendi Ay misyonlarını planlıyorlar ve farklı saat dilimlerini kullandıklarında birbirleriyle koordine olmak oldukça karmaşık olacak gibi görünüyor.

Ay saati uygulaması geliyor! Saatinizi uzaya göre ayarlayın!

Geçen yıl Avrupa Uzay Ajansı'nın Hollanda'daki ESTEC teknoloji merkezinde yapılan bir toplantıda, uzay kuruluşları "ortak bir ay referans zamanı tanımlamanın önemi ve aciliyeti" hakkında konuştular. Yeni bir duyuruda, ESA navigasyon sistemi mühendisi Pietro Giordano, "şimdi bunun için ortak bir uluslararası çaba başlatılıyor" dedi.

Şu anda, farklı uzay organizasyonları, yerleşik kronometreleri ve iki yönlü iletişim sistemleri için hala kendi zaman dilimlerini kullanıyor. ESA ise yeni ay keşfi çağında bunu yapmanın "sürdürülebilir olmayacağını" söylüyor. Farklı ülkelerden gelen misyonlar ortak gözlemler yapacaklar ve aynı anda Ay'da bulunacaklarsa, doğrudan birlikte çalışmasalar bile birbirleriyle iletişim kurmak zorunda kalabilirler.

Ay saati uygulaması geliyor! Saatinizi uzaya göre ayarlayın!

Ay saatine karar vermek ve buna uymak kolay olmayacak ve benzersiz bir çok zorlukla gelecek. ESA'nın belirttiği gibi, "doğru navigasyon titiz zaman tutmayı gerektirir", bu nedenle uluslararası uzay örgütleri grubunun tartışmak zorunda kalacağı konulardan biri ayın saat dilimini korumaktan sorumlu tek bir organizasyon olup olmayacağı. Dahası, ay saatini Dünya'nınkiyle senkronize edip etmeyeceklerine karar vermeleri gerekecek çünkü aydaki saatler, uydunun konumuna göre, daha hızlı çalışıyor. Dikkate almaları gereken pek çok faktör olsa da, buldukları her şey sonunda ay yüzeyinde yörüngede dolaşan veya adım atan astronotlar için pratik olmak zorunda kalacak.

ESA'nın İnsan ve Robotik Keşif Müdürlüğü'nün Ayışığı Yönetim Ekibinin bir üyesi olan Bernhard Hufenbach: "Bu, ekvatoral bölgede her günün 29,5 gün olduğu, iki hafta süren dondurucu ay geceleri de dahil olmak üzere bir gezegen yüzeyinde oldukça zor olacak. Ancak ay için bir çalışma zamanı sistemi oluşturduktan sonra, aynısını diğer gezegenler için de yapabiliriz.” dedi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.