Bilim & Teknik

ABD, uçaklarına lazer silahları yüklüyor

ABD süper güç olmanın gereklerini yerine getirmeye devam ediyor. Bu seferki oldukça karmaşık bir iş. Geleceğin uçak savunma sistemini üretiyorlar.

ABD, uçaklarına lazer silahları yüklüyor

Northrop Grumman isimli şirketle anlaşan ABD, lazer silahları üretimine giriyor. Bu silahları hava araçlarının saldırılarını etkisiz hale getirmek için kullanacak. ABD süper güç olması ve bu tür yenilikleriyle savaş arenasında sürekli üstün olmayı hedefliyor. Durum böyle olunca yeni ve gelişmiş silahların üretilmesi kaçınılmaz.

39 milyon dolarlık kontrat ile başlanan yüksek enerjili lazer koruma uygulamasının (SHIELD) uçaklarda denenmesi Dünya'da bir ilk. Daha önce kara araçlarında uygulandı. Fakat uçaklar çok yüksek hızlarda birbirini avlıyor ve lazer sistemini entegre etmek çok karmaşık bir iş.

Hava Kuvvetleri Araştırma Laboratuvarı (AFRL), tarafından yürütülen proje tam kapasiteyle gerçekleştirilecek. Bilimsel olarak incelendiğinde çok yüksek hızlarda lazer silahlarının etkinliği azalıyor. Bu silahın şimdilik en çaresiz kaldığı anlardan biri ise hava türbülans olayı. Bu sorunun çözülebilmesi için en az 5 yıllık bir süreç gerekiyor. SHIELD projesinin 2021’in Ağustos ayında tamamlanması bekleniyor. Hayalet uçaklarda bu sistemlerin kullanılması zor gibi gözüküyor. Çünkü hayalet uçakların lazer ile tespiti mümkün.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.