Bilim & Teknik

Daha hızlı öğrenmeniz için yapmanız gereken 7 şey

Birşeyi daha hızlı öğrenmek ve daha iyi hatırlamak istiyorsanız listemizdeki 7 tekniğe bir göz atın.

Daha hızlı öğrenmeniz için yapmanız gereken 7 şey

Eğer yavaş bir öğrenici olduğunuzdan şikayetçiyseniz ve birşeyleri hatırlamak sizin için zorsa hafızanızın çalışma şeklini tam olarak anlayamamış olabilirsiniz. İnsan beyni, koku ve tadın da dahil olduğu tüm hislerle ortaklaşa çalışarak hafızamızı kontrol eder. Bu nedenle birkaç teknik kullanarak çalıştığımız şeyi daha hızlı öğrenebilir ve bilgilerimizi daha iyi hatırlayabiliriz.

İşte daha iyi öğrenmek ve daha iyi hatırlamak için yapabileceğiniz şeyler:

Başka birisine öğretin

1472758926_man-teaching-students.jpg

Öğrenmeye çalıştığınız şeyi başka birisine öğretmeye çalışmanız veya bunu hayal etmeniz o konudaki eksiklerinizi görmenizi sağlayacaktır. Aynı zamanda eksik olduğunuz noktaları fark etmeniz hafızanızı da güçlendirecektir. Washington Üniversitesi, yaptığı bir araştırmayla başkasına birşey öğretmenin veya öğretiyormuş gibi yapmanın faydalı olduğunu kanıtladı.
Çalışma sürenizi düzenleyin

1472758939_managementflexible-hours-920x500.jpg

Louisiana State Üniversitesi'nin yaptığı araştırmaya göre insan beyninin öğrenmesi için çalışma süresi çok önemli. Beyin, bir konuyu 30 dakikadan az çalıştığı takdirde iyi öğrenemiyor. Ancak bu saatlerce çalışmanız anlamına da gelmiyor. Araştırmaya göre 50 dakikadan fazla çalışmak, beynin tek seferde fazla bilgi almasına neden oluyor ve bu da bilginin iyi bir şekilde depolanamamasıyla sonuçlanıyor. Bu nedenle herhangi bir konuyu 30-50 dakika kadar  çalışmanız, süre yetmediği durumlarda 10 dakikalık molalar vermeniz iyi olacaktır.
Elle yazın

1472758959_20150416190902-handwriting-reveal-confidence-creativity-health.jpeg

Bu öneriyi birçok kişiden (muhtemelen öğretmeninizden) duyduğunuzun farkındayım. Tekrar tekrar duyduğunuz bu öneri, Princeton Üniversitesi ve Kaliforniya Üniversitesi'nin yaptığı çalışmalara göre bilginin daha iyi hatırlanmasına yardımcı oluyor. Yazı yazma eylemi beyni sürekli olarak aktif tutuyor, bu nedenle yazdığınız şeyi daha rahat hatırlayabiliyoruz.
Aralıklarla tekrar yapın

1472758976_ashgah.jpg

The New York Times'ın 'How We Learn: The Surprising Truth About When, Where, and Why It Happens' isimli kitabın yazarı Benedict Carey ile yaptığı röportaj, bir bilgiyi belirli sürelerde tekrarlamanın önemini ortaya koydu. Carey "Bir bahçeyi haftada bir kez olmak üzere 90 dakika da sulayabilirsiniz, üç kez olmak üzere 30 dakika da sulayabilirsiniz. Sizce hangi durumda çiçekler daha hızlı büyür?" örneğini vererek sık ve kısa tekrarlar yapmanın önemine dikkat çekti.
Çalışma arasında uyuyun

1472758992_1i9hida.jpg

Fransa'da yapılan bir araştırmaya göre çalışma arasında birkaç dakika uyumak, önceden çalıştığınız bilgileri hatırlamanıza ve uykudan sonra çalışacağınız bilgileri daha rahat öğrenmenize yardımcı oluyor. Bu nedenle çalışma aralarında 20-25 dakika kadar uyumanız daha iyi öğrenmeniz açısından faydalı olacaktır.
Değişiklik yapın

1472759006_learning-styles.jpg

İnsanlar farklı şekillerde öğrenebilir ve anlayabilirler. Bu nedenle çalıştığınız sürede farklı şekillerde çalışmak daha iyi öğrenmenizi sağlayabilir. Örneğin yabancı dil kelimelerini ezberlemeye çalışıyorsanız bir süre kelimeleri tekrarlayabilir, ardından yazarak öğrenmeye çalışabilirsiniz. Johns Hopkins University School of Medicine tarafından yapılan bir araştırma bu tekniğin işe yaradığını kanıtladı.
Hislerinizi kullanın

1472759019_520senses1.jpg

Tat alma, görme ve koklama gibi hislerinizi hafızanızı geliştirmek adına kullanabilirsiniz. Örneğin yazı yazarken farklı renklerde kalemler kullanmak veya çalıştığınız sırada çiğnediğiniz sakızla aynı tada sahip olan sakızı sınavda çiğnemek (öğrencilere bunu tavsiye etmeyiz) bilgileri hatırlamanızı kolaylaştırabilir.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.