ABD ve Rusya sonunda anlaştı! Peki şimdi ne olacak?

ABD, Ukrayna'daki savaş nedeniyle Rusya'ya ekonomik yaptırımlar uygulamış olabilir, ancak uzayda iki ülke birlikte çalışmaya devam etmenin yollarını aramaya devam ediyor.

ABD ve Rusya sonunda anlaştı! Peki şimdi ne olacak?

NASA ve Roscosmos, Uluslararası Uzay İstasyonuna yapılan uçuşlarda koltuk değiştirmek için uzun zamandır beklenen bir anlaşma imzaladılar. Uzay mekiği programı kapandıktan sonra NASA, astronotlarını yörüngedeki laboratuvara götürmek için yıllarca Rus Soyuz uçuşlarına güvendi. Yani SpaceX, Crew Dragon'u insanlı uzay uçuşları için sertifikalandırmayı başarana kadar. Şimdi, ajans yine Soyuz'da koltukları güvence altına alırken, Rus kozmonotlar SpaceX Crew Dragon uçuşlarında uçacak.     

ABD ve Rusya sonunda anlaştı! Peki şimdi ne olacak?

 NASA, The New York Times'a yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Uçan entegre ekipler, temel bakım ve uzay yürüyüşleri için istasyonda uygun şekilde eğitilmiş ekip üyelerinin bulunmasını sağlar. Ayrıca, herhangi bir mürettebat uzay aracıyla ilgili bir sorun, ciddi mürettebat tıbbi sorunları veya istasyonda mürettebat gerektiren bir acil durum ve Dünya'ya planlanandan daha erken dönmek gibi beklenmedik durumlara karşı da koruma sağlar.”

Başka bir deyişle, anlaşma, iptal edilen uçuşlar veya diğer acil durumlarda istasyonun hem ABD hem de Rusya tarafından işletilen bölümlerinin asla insansız kalmamasını sağlayacak. Ajans ayrıca ilk entegre uçuşların Eylül ayında gerçekleşeceğini ve Anna Kikina'nın Crew Dragon ile uçan ilk Rus kozmonotu olacağını söyledi. Ona NASA'dan Nicole Mann ve Josh Cassada'nın yanı sıra Japonya'dan Koichi Wakata da katılacak. Bu arada, NASA astronotu Frank Rubio, bir Soyuz uçuşuyla ISS'ye gidecek. 2023 baharında, Rusya'dan Andrei Fedyaev ve NASA'dan Loral O'Hara da koltukları değiştirecek. NASA'nın Roscosmos'a koltuk başına yaklaşık 56 milyon dolar ödediği geçmiştekinin aksine, anlaşma kapsamında hiçbir para el değiştirmeyecek.

Duyuru, Dmitry Rogozin'in Roscosmos'un başkanı olarak görevden alınmasıyla aynı zamanda geliyor. Rogozin yıllardır ama özellikle Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ardından son aylarda tartışmalı açıklamalar ve kararlar almıştı. Örneğin, Avrupa Uzay Ajansı, ExoMars'ın Rusya ile ortak görevinden resmen geri çekildikten sonra, Rogozin, Roscosmos ekibine ISS'deki Avrupa yapımı robotik kolla çalışmayı bırakmalarını emrettiğini söyledi. Roscosmos, liderliğindeki Ukrayna'daki Rus yanlısı ayrılıkçıların bayraklarını tutan kozmonotların görüntülerini de dağıttı. NASA daha sonra yaptığı açıklamada, "Ukrayna'ya karşı savaşı desteklemek için Uluslararası Uzay İstasyonunu siyasi amaçlarla kullanmayı şiddetle kınadığını" söyledi.

Times, Kremlin'in sözcüsünün Rogozin'in görevden alınmasının performansıyla hiçbir ilgisi olmadığını açıkladığını söyledi. Space'e göre, Letonya merkezli haber kuruluşu Meduza, Rogozin'in Putin'in genelkurmay başkanlığına veya Rusya'nın işgal ettiği Ukrayna topraklarını denetleyen bir yönetici olarak atanacağını bildirdi, ancak henüz hiçbir söylenti doğrulanmadı.