Bilim adamlarının yeni keşfi tüm dünyayı değiştirebilir!

Araştırmacılar, koşullara göre yeniden yapılandırılabilen, canlı malzemelerin yeteneklerini çoğaltan, kendi kendini organize eden bir lazer sistemi geliştirdiler.

Bilim adamlarının yeni keşfi tüm dünyayı değiştirebilir!

Bu keşif, biyolojik maddenin kendi kendini iyileştirme, kolektif davranış ve adaptasyon gibi özelliklerini daha iyi taklit edecek akıllı fotonik materyallerin yaratılmasına yardımcı olabilir.       

Lazerler, ışığı güçlendirerek farklı bir ışık biçimi üretmek için kullanılırken, Imperial College London'daki araştırmacılar, yüksek kazançlı veya ışığı yükseltme yeteneğine sahip bir sıvı içinde dağılmış mikropartiküllerden oluşan kendi kendine birleşen lazerler geliştirdiler. Nature'da yayınlanan çalışmada ekip, bir tarafı ışık emici malzeme ile kaplanmış bir Janus parçacığını ısıtmak için harici bir lazer kullandı. Kaplamanın etrafında toplanan mikropartikül kümeleri ve bu şekilde oluşturulan lazer, harici lazerin yoğunluğu ayarlanarak açılıp kapatılabilir.

Sapienza, "Lazer sistemimiz yeniden yapılandırabilir ve işbirliği yapabilir, böylece canlı materyallere özgü yapı ve işlevsellik arasındaki sürekli gelişen ilişkiyi taklit etmeye yönelik ilk adımı mümkün kılabilir" dedi.

Araştırmacılar, farklı Janus parçacıklarını ısıtarak uzayda aktarılabileceğini göstererek lazer sistemlerinin uyarlanabilirliğini gösterdiler. Janus parçacıkları, iki küme ekleyerek elde edilenden daha büyük özelliklere sahip küme parçacıklarının oluşturulmasına da yardımcı olabilir. Bunlar, şekil değiştirme ve lazer gücünü artırma gibi yeteneklerden oluşuyor.

Ekip şimdi lazerleri, daha gerçekçi özellikler kazandırmak için, geliştirmeyi hedefliyor. Yardımcı yazar Dr Giorgio Volpe, lazerin diğerlerinin yanı sıra algılama uygulamaları, yeni ışık kaynakları ve geleneksel olmayan bilgi işlem için yeni nesil materyaller ve cihazlar geliştirmede kullanılabileceğini umuyordu.