Bilim & Teknik

Antibakteriyel sabunların sağlığa zararlı olduğu açıklandı

U.S. Food and Drug Administration, yaptığı araştırmaların ardından antibakteriyel sabunların zararlı olduğunu açıkladı.

Antibakteriyel sabunların sağlığa zararlı olduğu açıklandı

Domuz gribinin yayılmaya başladığı dönemlerde ülkemizde yaygınlaşan antibakteriyel sabunlar, U.S. Food and Drug Administration'ın yaptığı araştırmalara göre insan sağlığı açısından zararlı.

Bir süredir antibakteriyel sabunları araştıran U.S. Food and Drug Administration, bu tür sabunların içerisinde 'triclosan' isimli bir kimyasalın bulunduğunu keşfetti. İnsan sütünde ve yunus kanında doğal olarak bulunan bu madde, zararlı ve zararsız olan tüm bakterilerin ölmesine neden oluyor. Bilim insanları triclosanın bu kadar saldırgan davranmasının bakterileri bağışıklık kazanmaya teşvik edebileceğini düşünüyorlar. Bağışıklık kazanan bakterileri ilaç kullanımıyla yok etmek neredeyse imkansız.

1472849296_bakteriresimleri11.jpg

U.S. Food and Drug Administration'ın araştırmasının sonuçlanması, Amerika'daki birçok antibakteriyel sabunun satışını durduracak. Bakalım ülkemizden veya diğer ülkelerden satış durdurma kararı gelecek mi?

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.