Bilim & Teknik

Apple, araştırmalarını paylaşacak!

Apple daima kendi araştırma ve projelerini sıkı koruyan bir şirket olmuştur. Ancak şimdi bazı bilgileri paylaşacak!


Bloomberg'de yayınlanan bir habere göre, Appleyapay zeka araştırmalarını halka açık olarak yayınlamaya karar verdi. Paylaşmaya istekli olmaması, geçen yıl Apple'ın yapay zeka konusunda geride kalmasının ana nedenlerinden biri olarak gösterildi.

Facebook, Google, IBM ve Microsoft gibi diğer endüstri büyükleri araştırmalarını paylaşırken Apple'ın ekibi tek başına çalışmaya devam etti. Sadece dışarıdan değil Apple'ın yapay zeka araştırmacılarının Cupertino'daki diğer ekiplerle bile işbirliği yapmasına izin verilmediği belirtildi.

Ancak tutumdaki bu değişim, Apple'ın kısa süre önce NHSTA'ya gönderdiği mektuptan sonra büyük bir sürpriz olmadı. Mektup kendi kendini süren otomobillerin güvenliği ile ilgili olmakla birlikte ürün bütünlüğü direktörü Steve Kenner yapay zekayla ilgili çeşitli açıklamalarda da bulundu.

Sonuç olarak yapay zeka kendi kendini sürebilen araç sisteminde kritik bir rol oynuyor. Kazalar hakkında konuşan Steve Kenner, Verileri paylaşarak, endüstri tek bir şirketin yapabileceğinden daha kapsamlı bir veri kümesi oluşturacak, dedi. Bu açıklamayı yapay zeka araştırması için de düşünebiliriz.

Steve Kenner ayrıca Apple'ın diğer şirketlerle işbirliği yapmayı dört gözle beklediğini ve şirketin işbirliğine istekli olduğunu belirtti. Bunu yapmak için en iyi yolun kurum içi araştırmaların sonuçlarını paylaşmak olduğunu da sözlerine ekledi.

Bunun başka bir nedeni ise Apple'ın Carnegie Mellon'dan ünlü yapay zeka araştırmacısı Russ Salakhutdinov'un yakın zamandaki işe alınması. Bir bilim adamından bekleneceği gibi Russ Salakhutdinov şimdiye kadar tüm araştırmalarını kapsamlı bir şekilde yayınladı ve muhtemelen devam etmesine izin vermeselerdi Apple'a katılmayı kabul etmeyecekti.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.