Artık Dünya’nın yeni bir uydusu daha var

Şimdiye kadar astronomi ile bildiğiniz herşeyi unutun. Çünkü artık Dünya’nın bir değil tam iki uydusu var. İşte yeni uydumuz 2020 CD3 hakkındaki detaylar.

Artık Dünya’nın yeni bir uydusu daha var

Bilindiği üzere belli bir büyüklüğün üzerinde olan gök cisimleri gezegen olarak isimlendiriliyor. Bu gezegenlerin yörüngesinde dolaşan gök cisimlerine ise uydu ismi veriliyor.

Güneş sistemimizde yer alan pek çok gezegende 2 hatta 3 uydu bulunuyor. Dünya’nın ise Ay isimli yalnızca 1 uydusu bulunuyordu. En azından şimdiye kadar. Çünkü geçtiğimiz gün  Smithsonian Astrofizik Gözlemevi’nden yapılan açıklamada Dünya’nın yeni bir uydusunun daha olduğu açıklandı.

Artık Dünya’nın yeni bir uydusu daha var

2020 CD3 isimli küçük bir asteroid Dünya’nın yörüngesine oturarak aynı ay gibi gezegenimizin etrafında dönmeye başladı.

Konu ile ilgili yapılan açıklamada asteroidin bir otomobil büyüklüğünde olduğu belirtildi. Rusya Bilimler Akademisi Astronomi Enstitüsü Başkanı Boris Şustov bu tür uyduların zaman içerisinde kendiliğinden yok olduğuna dikkat çekti.

Sustov’a göre Dünya’nın yörüngesine giren 2020 CD3 de birkaç yıl Dünya’nın etrafında döndükten sonra kendi kendisine yok olacak.

Şimdilik Dünya’nın yeni uydusu hakkındaki bilgiler bu kadar. Merak edenler için şunu da belirtelim. Asteroidin Dünya için herhangi bir tehlike arz etmediği de vurgulandı. Yani yörüngeden çıkıp Dünya’ya çarpsa bile herhangi bir tehlike söz konusu değil. Bakalım Dünya 2 uydulu bu yapısını ne kadar süre koruyacak. Bekleyip göreceğiz.