Dünyanın düz olduğunu kanıtlarken öldü! Siz sakın denemeyin!

Dünyanın düz olduğunu kanıtlamak isteyen Çılgın lakaplı Mike Hughes bu uğurda hayatından oldu. İşte detaylar.

Dünyanın düz olduğunu kanıtlarken öldü! Siz sakın denemeyin!

Son dönemin en popüler tartışmalarından birisi de dünya düz mü yoksa yuvarlak mı sorunsalı. Aslında bu tartışmaya son nokta yüzyıllar öncesinde konulmuş ve dünyanın yuvarlak olduğu kabul edilmişti. Fakat son dönemde bazı bilim insanları dünyanın sanılanın aksine düz olduğunu iddia ederek tartışmalara farklı bir boyut kazandırdı.

Dünyanın düz olduğunu savunan isimlerden birisi de Çılgın lakabıyla bilinen Mike Hughes’ti. ABD’de yaşayan Hughes, dünyanın düz olduğunu ispatlayabilmek için daha önce de pek çok girişimde bulunmuş ve hatta kendisini atmosfere fırlatmayı denemişti.

Kendi imkanlarıyla roketler tasarlayan Hughes 2018’in Mart ayında bu roketlerden birisine binerek düğmeye basmış ve yaklaşık olarak 575 metrelik yüksekliğe çıkmıştı. Sonrasında yere çakılarak yaralanan Hughes ölümden dönmüştü.

İyileştikten sonra tekrardan roket tasarlayan Hughes bu sefer kendisini 1.5 km yukarı yani atmosfere fırlatmak istedi.

Şansı yaver gitmeyen ABD’li Hughes Sann Bernardino’da çöle çakılarak hayatını kaybetti. 64 yaşında hayata veda eden Çılgın Mike’ın iş arkadaşı Waldo Stakes de kazayı doğruladı.

İkili bir süre önce Discovery Channel’a Homemade Astonauts isimli bir projeden bahsetmiş ve insanların ev yapımı buharlı roketlerle atmosfere çıkıp dünyanın düz olduğunu görebileceklerini söylemişlerdi. Fakat bu önerinin pek de cazip durmadığı net bir şekilde anlaşılıyor. Siz siz olun, ev yapımı bir roketle kendinizi atmosfere fırlatmaya kalkmayın.