Bilim & Teknik

Dünyanın düz olduğunu kanıtlarken öldü! Siz sakın denemeyin!

Dünyanın düz olduğunu kanıtlamak isteyen Çılgın lakaplı Mike Hughes bu uğurda hayatından oldu. İşte detaylar.

Dünyanın düz olduğunu kanıtlarken öldü! Siz sakın denemeyin!

Son dönemin en popüler tartışmalarından birisi de dünya düz mü yoksa yuvarlak mı sorunsalı. Aslında bu tartışmaya son nokta yüzyıllar öncesinde konulmuş ve dünyanın yuvarlak olduğu kabul edilmişti. Fakat son dönemde bazı bilim insanları dünyanın sanılanın aksine düz olduğunu iddia ederek tartışmalara farklı bir boyut kazandırdı.

Dünyanın düz olduğunu savunan isimlerden birisi de Çılgın lakabıyla bilinen Mike Hughes’ti. ABD’de yaşayan Hughes, dünyanın düz olduğunu ispatlayabilmek için daha önce de pek çok girişimde bulunmuş ve hatta kendisini atmosfere fırlatmayı denemişti.

Kendi imkanlarıyla roketler tasarlayan Hughes 2018’in Mart ayında bu roketlerden birisine binerek düğmeye basmış ve yaklaşık olarak 575 metrelik yüksekliğe çıkmıştı. Sonrasında yere çakılarak yaralanan Hughes ölümden dönmüştü.

İyileştikten sonra tekrardan roket tasarlayan Hughes bu sefer kendisini 1.5 km yukarı yani atmosfere fırlatmak istedi.

Şansı yaver gitmeyen ABD’li Hughes Sann Bernardino’da çöle çakılarak hayatını kaybetti. 64 yaşında hayata veda eden Çılgın Mike’ın iş arkadaşı Waldo Stakes de kazayı doğruladı.

İkili bir süre önce Discovery Channel’a Homemade Astonauts isimli bir projeden bahsetmiş ve insanların ev yapımı buharlı roketlerle atmosfere çıkıp dünyanın düz olduğunu görebileceklerini söylemişlerdi. Fakat bu önerinin pek de cazip durmadığı net bir şekilde anlaşılıyor. Siz siz olun, ev yapımı bir roketle kendinizi atmosfere fırlatmaya kalkmayın.

Yorumlar
böbrek
salak amk
Cevapla
Fayt Kılab
hadi roketi tasarladın yaptın insan bi acil durumlar için fırlatma paneli koyardı öyle bi durumda çıkar para şütle yere inerdin dünyanın düz olmasını geçtim
Cevapla
zillimunati
dünya küre şeklinde olabilir, düz de olabilir. belkide gerçekten küre şeklinde değildir... çünkü biz kendimiz bunu görmedik 2020 yılındayız nasa bilmem hangi ışık yılı ötede gezegen yıldız fotoğrafı çekiyor diyorlar ama bize en yakın aya canlı yayında ayan beyan bir uydu-gemi inmiyor. her fikre açık olun olay dünyanın düz veya küre olması değil bize bilginin ezberden ziyade doğru verilmesi
Cevapla
Burak
Okyanuslarda yapılan gemi yolculuklarında millerce ötedeki yuvarlaklığın kıvrımları görünüyor, araştırabilirsiniz düz değil yani :D
Selchuk
Güneş Tutulmamsında ayın gölgesi güneş üzerine düşer. Ay tutulmasında da dünyanın gölgesi ay üzerine düşer ve yuvarlaktır.
Dünyalı
Nekadar düz olabilir ki ? Denemiş görmüş dümdüz müşler bunu :D
Cevapla
Cihan
Şimdi benim altımda hiç kimse olamayacağına göre bu dünya düzdür. Biz hava da mı kalıyoruz ?
Cevapla
Orhan
Yerçekimi diye bir şeyi duymuş muydun? Bir de kardeşim Japonyadan Amerikaya giderken dünyanın en uzun süre uçuşlarından birisi olması lazım ama çok kısa sürede gidiyorsun bunu açıkla veya dünyanın en uç noktalarını söyle oralardan aşağı atla aşağı düşmüyorsan dünya düz değildir
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.