Bilim & Teknik

Ay kimin? Ayın sahibi aranıyor!

Bu konferansın konusu “Ay'ın sahibi kim?” sorusu oldu.

Ay kimin? Ayın sahibi aranıyor!

Köln Üniversitesi Havacılık ve Uzay Hukuku Enstitüsü tarafından düzenlenen konferans,  ilginç bir konuya ev sahipliği ediyor. Bu konferansın konusu “Ay'ın sahibi kim?” sorusu oldu. Ayrıca yüzden fazla hukukçunun katıldığı konferansta, ay ve gezegenlerdeki madenleri çıkarma konusunda herhangi birinin yasal hakkı olup olmadığı da tartışma konusu oldu.

İlginç konferansta konuşan Enstitü direktörü Stephan Hobe, aktif uyduların uzay çöpü ve ölü uydularla çarpışma riskinin giderek arttığını belirtti ve dünya yörüngesinde dönen artıkların büyük bir hızda hareket ederek kontrol dışı kaldıklarını söyledi.

1432998723_ayvedunyamiz.jpg

Düşük ücretli mikro uyduların da giderek artan bir sorun olduğunu belirten Alman Havacılık ve Uzay Kurumu'ndan (DLR) Bernhard Schmidt-Tedd ise “Burada havada, karada ve denizde trafik kuralları mevcut fakat uzayda yok. Bunun da vakti artık geldi ” diye konuştu.

Ayrıca uzmanlar, bir uyduya herhangi bir artık çarpar ve bu kullanılmayan eski uydu ya da aracın kökeni tespit edilebilirse dava açmanın mümkün olabileceğini söylüyorlar.

Peki sizce Ay’ın sahibi kim?

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.