Bilim & Teknik

Rusya yüzyılın kurtarma operasyonunda büyük ilerleme kaydetti!

Rusya'nın kozmonotlar Sergey Prokopyev ve Dmitry Petelin ile NASA astronotu Frank Rubio'yu Dünya'ya getirmek için gönderdiği Soyuz uzay aracı MS-23, Uluslararası Uzay İstasyonu'na ulaştı.

Rusya yüzyılın kurtarma operasyonunda büyük ilerleme kaydetti!

Space.com'a göre, Rusya'nın Roscosmos Uzay Ajansı pazar sabahı erken saatlerde insansız geminin cumartesi akşamı 19:58'de ISS'ye yanaştığını duyurdu. Daha önce duyurulduğu gibi, uçuş 24 Şubat'ta Kazakistan'daki Baykonur Uzay Üssü'nden başladı.

MS-23'ün başlangıçta bu yılın sonlarında fırlatılması planlanıyordu, ancak MS-22’de (Prokopyev, Petelin ve Rubio'nun orijinal dönüş gemisi) aralık ayında bir mikrometeoroid çarpmasının ardından bir soğutma sıvısı sızıntısı yaşandıktan sonra Roscosmos uçuşu hızlandırmak zorunda kaldı.

Rusya yüzyılın kurtarma operasyonunda büyük ilerleme kaydetti!

Olay, Roscosmos ve NASA'yı oldukça zor bir duruma soktu. ISS'de bir acil durum çıkarsa ve tüm mürettebat tahliye etmek zorunda kalırsa, MS-22'nin mürettebatını güvenli bir şekilde Dünya'ya geri taşıyıp taşıyamayacağı belli değildi. Roscosmos ve NASA sonunda, MS-22'nin Prokopyev ve Petelin'i taşımasını sağlayacak bir acil durum planına karar verirken, Rubio, SpaceX Crew-5 Dragon ile otostop yapacaktı. Neyse ki, iki ajans bu planı teste tabi tutmak zorunda kalmadı.

MS-23, ISS'ye güvenli bir şekilde kenetlendiğinde, Prokopyev, Petelin ve Rubio en az eylül ayına kadar uzay istasyonunda kalacaklar. Üçünün başlangıçta görevlerini mart ayında tamamlaması gerekiyordu. Bu arada Roscomos, MS-22'yi önümüzdeki ay Dünya'ya geri getirmeyi planlıyor.

Yorumlar
Bir gül
4 gün sadece matematik, Türkçe,tarih gb dersler olsun.müzik,beden,resim,kaldırılsın.onlar için ayrı bir planlama oluşturulsun.
Cevapla
Misafir
Zaten eğitim yok böyle olursa eğitim tamamen bitmesi demek
Cevapla
Selen
Bence mantıklı okula yürüyerek gidip gelen çocuklar tükeniyor beslen denge olmuyor maddi yetersizlik sonra sağlık sorunları...
Cevapla
Nhlo
Madem sosyallesecekler o zaman haftada 1 günü sınıfça spor müzik tiyatro sinema geziler vs şeklinde programlanabilir. Diğer türlü evde internet bağımlısı olurlar zaten zor başediyoruz .
Cevapla
Misafir
Haah şahtı şahbaz bu oldu eğitim..O örnek alınan ülkelerin sistemi gibi olamayacağı için bence boşuna uygulamaya sokmasınlar.Zateb cahil cühela çok eğitimsiz bir toplum olarak köle olma yolunda ilerliyoruz vesselam.. Eğitim şart karar yanlıştır..Öğle üzülüyorum ki cehalet iyice esir alacak güzel Ülkemi..
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.