Bilim & Teknik

Ay'a gidecek ilk uzay turisti Yusaku Maezawa olacak!

Çılgın girişimci Elon Musk, SpaceX ile 2023 yılında Ay'a gidecek olan ilk uzay turistinin Japon milyarder Yusaku Maezawa olacağını açıkladı.

Ay'a gidecek ilk uzay turisti Yusaku Maezawa olacak!

Uzaya roket gönderen SpaceX'in kurucusu ve CEO'su Elon Musk, Ay'a gidecek olan ilk uzay turistinin ismini düzenlediği bir basın toplantısı ile açıkladı. 2023 yılında gerçekleşecek uçuşun yolcusu ise Japon milyarder Yusaku Maezawa olacak.

Ay'a gidecek ilk uzay turistinin ismi belli oldu

Bir süredir ismi üzerindeki gizem korunan ilk Ay yolcusu resmi olarak belli oldu. Bu tarz fırsatları kaçırmayan Elon Musk'un bizzat açıkladığı bilgiye göre 2023 yılında devasa uzay gemisi BFR ile Ay'a gidecek olan ilk uzay turisti Yusaku Maezawa olacak.

Ay'a gidecek ilk uzay turisti Yusaku Maezawa olacak! - Resim : 1

Japon giyim markası Zozotown'ın sahibi olan 42 yaşındaki Maezawa, yapılacak uçuşun bütün koltuklarını da satın aldı. Girişimci kendisi ile beraber 8 farklı sanatçıyı da Ay yolculuğunda yanında götürecek. Yapılan açıklamaya göre bu sanatçılar arasında ressam, müzisyen, mimar, heykeltraş, yönetmen veya moda tasarımcıları yer alabilecek. Maezawa, Ay yolculuğunda kendisine eşlik edecek sanatçılar için henüz bir karar vermediğini de belitti.

Ay yolculuğunun ücreti açıklanmadı

Maezawa'nın bu yolculuk için yüksek bir ücret ödediği tahmin ediliyor. Ancak yolculuk için ödenen rakam resmi olarak açıklanmadı. Elon Musk ödemeyi peşin olarak aldıklarını ve bu miktarın BFR'nin geliştirilme sürecinde değerlendirileceğini açıkladı.

İyi bir sanat tutkunu olan Japon milyarder çocukluğundan bu yana Ay'a gitme hayalleri olduğunu da belirtti. Yapılacak Ay yolculuğu yaklaşık 1 hafta sürecek. 1972 yılında gerçekleştirilen Apollo görevinden bu yana Ay'a hiçbir insan ayak basmadı.

Ay yolculuğu için internet sitesi de açıldı

Ay'a yapılacak yolculukla ilgili olarak bir internet sitesi de açıldı. DearMoon (Sevgili Ay) başlıklı sitede yapılacak yolculuk ve katılacak yolcularla ilgili genel bilgiler yer alıyor. 

Yorumlar
misafir
elon musk' a güven olmaz.. götürür geri getirmez..
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.