Güncel

Nasa Ay'ın yörüngesine uzay istasyonu kuracak!

ABD Havacılık ve Uzay Dairesi, Ay'ın yörüngesinde uzay istasyonu kurmayı planlıyor. İşte ilk detaylar!

Nasa Ay'ın yörüngesine uzay istasyonu kuracak!

Nasa'nın uzay ile ilgili planları kaldığı yerden tüm hızıyla devam ediyor. 

ABD Havacılık ve Uzay Dairesi, Ay'ın yörüngesinde uzay istasyonu kurmayı planlıyor. Lunar Orbital Platform-Gateway (Ana Kapı) adı verilecek toplamda 55 tonluk istasyonun ilk parçasının 2022'de Dünya'nın uydusunun yörüngesine gönderilmesi planlanıyor.

Uzay istasyonunun inşaatında geliştirilme aşamasında olan Orion derin-uzay kapsülü ve SLS mega roketinin kullanılması bekleniyor. NASA, Ana Kapı'nın en geç 2024 yılında astronotlara ev sahipliği yapabileceğini açıkladı.

Nasa Ay'ın yörüngesine uzay istasyonu kuracak!

Yapılacak olan bu istasyon öyle aman aman bir genişlik sunan tesis olmayacak. Verilen bilgilere göre; Ana Kapı'da planlara göre yaşam alanı minimum 55 metreküp olacak, aynı anda en fazla 4 astronota ev sahipliği yapabilecek. Farklı kaynaklardan gelen bilgilere göre ilerleyen zamanlarda bu alan genişletilecek. 

Ay'ın yörüngesine inşa edilmesi planlanan istasyonun, uydu üzerinde ve çevresinde ticari ve bilimsel araştırmalara olanak sağlaması planlanıyor. Bakalım Nasa bu proje kapsamında planladığı işleri gerçekleştirebilecek mi hep beraber bekleyip göreceğiz.

Bunun dışında yaklaşık yedi yıldır Mars yüzeyinden NASA'ya ve insanlığa bilgiler toplayan ve fotoğraflar çeken Curiostity, bir kez daha muhteşem bir 'selfie' ile karşımıza çıkmıştı geçtiğimiz günler. O haberimize de aşağıdan ulaşabilirsiniz. 

Yorumlar
misafir
ayın yörüngesinde kurmaktansa ayın yüzeyine niye kurmuyorlar..
Cevapla
cinci,,,!!
cin,ler var..korkuyorlar..hahahahaa
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.