Bilim & Teknik

Ay'da koloni kurmak için geri sayım başladı!

Çin'in Chang'e 5 gezgini, Ay'daki bir çarpma kraterinde su içeren küçük cam boncuklar buldu.

Ay'da koloni kurmak için geri sayım başladı!

2020 misyonundan toplanan numuneler, milyonda 2.000 parça (PPM) kadar yüksek su içeriğine sahip. Ay yüzeyinde bu cam kürelerin yaygınlığı göz önüne alındığında, 71 trilyon galon su sağlamaya yeterli olabilirler.

Bazı boncuklar milyonlarca yıl önce asteroitler Ay ile çarpıştığında oluşurken, diğerleri eski volkanlardan geldi. Bilim adamları suyun, güneşten yayılan hidrojen iyonlarının (güneş rüzgarlarından ay yüzeyine taşınan) boncukların içindeki oksijen atomlarıyla birleştiğinde kimyasal bir reaksiyondan kaynaklandığına inanıyorlar. Su dolu boncuklar, "onlarca mikrometreden birkaç milimetreye" kadar değişen ölçülerde. Yine de, Ay'ın yüzeyinde (teorik olarak) tahmini 270 trilyon kilogram su sağlamaya yetecek kadar boncuk var: 100 milyon olimpik yüzme havuzunu doldurmaya yetecek kadar.

Ay'da koloni kurmak için geri sayım başladı!

Bununla birlikte, bilim adamları onları nasıl toplayacaklarını henüz çözemediler ve su çıkarmak için onları yaklaşık 212 Fahrenheit dereceye kadar ısıtmaları gerekecek. Yine de, astronotların suyu içmek, yıkanmak, yemek pişirmek, temizlik yapmak ve hatta roket yakıtı üretmek için kullanabilecekleri gelecekteki Ay yerleşimleri için bir kaynak olabilirler.

Bilim adamları, Güneş Sistemimizdeki diğer uyduların benzer boncuklara sahip olabileceğine inanıyor. Çalışmanın yazarları, "Ay suyunun bu yüzey rezervuarına ilişkin doğrudan ölçümlerimiz, çarpma cam boncuklarının Ay'da önemli miktarlarda güneş rüzgarından türetilen su depolayabildiğini ve çarpma camının diğer havasız cisimler üzerinde su rezervuarları olabileceğini gösteriyor" diye yazdı. "Darbeli cam boncuklarda depolanan suyun varlığı, Ay, Vesta ve Merkür'ün alt enlem bölgelerinde suyun uzaktan tespit edilmesiyle tutarlı. Bulgularımız, Güneş Sistemi havasız gövdelerinin yüzeyindeki çarpma camlarının, güneş rüzgarından türetilen suyu depolayıp uzaya salma yeteneğine sahip olduğunu gösteriyor.”

Yorumlar
Çetin
Aya hiç gidilmedi ne kolonisi
Cevapla
Şuayip çelik
Ben SSK emeklisiyim bizim intibak zammı refah payını yediniz bu zamdan ağzımızın payını aldık yazıklar olsun bizi yerin dibine soktunuz Allah bunun hesabını soracak vereceksiniz herkese eşit davranın ayırt etmeyin milletin hakkını yemeyin şu ramazan gününde müslümana hak yemek Yakışmaz doğrusu ne ise onu yapın seçim uğruna herşeyi mubah saymayın milletin parasını millete verin
Cevapla
nur
haklısın şuayip emeklinin taşmış dökülmüş maaşı yok keşke olsada hepimiz zekeriya köyde villa alsak
Mert
SSK emeklisi ve şikayet ediyorsunuz öyle mi? Haramdır o aldığınız maaş, devlet herkesten önce size zam verdi, ikramiyeleri iki katına çıkardı. Bide Ramazan günü burada laf çakmaya çalışıyorsunuz, ayıptır ayıp, aç gözlüğün lüzumu yok. Buralardan size oy çıkmaz, laf çakıp kaçarak millet vereceği oyu değiştirmez.
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.