Bilim & Teknik

Ay'ın karanlık yüzü görüntülendi

NASA, Dünya’dan görünmesi mümkün olmayan Ay’ın karanlık yüzü 7 yıl sonra bir kez daha görüntüledi.

Ay'ın karanlık yüzü görüntülendi

NASA, Dünya’dan görünmesi mümkün olmayan Ay’ın karanlık yüzünü 7 yıl sonra yeni bir videoda bir kez daha gösterdi. İlk kez 1959’da Sovyet Luna 3 mekiği ile görüntülenen Ay’ın karanlık yüzü daha önce de 2008 yılında NASA’nın Deep Impact uzay aracı tarafından görüntülenmişti. Şimdi de şubat ayında fırlatılan The Deep Space Climate Observatory isimli DSCOVR mekiği dünyadan 1,6 milyon kilometre uzakta ve henüz önce görülmeyen bir şekilde ayın karanlık yüzünü dünyanın önünden geçerken görüntülüyor.

NASA'dan yapılan açıklamada, 16 Temmuz tarihinde elde edilen görüntüler esnasında Ay'ın Pasifik Okyasunu üzerinden geçtiği, Ay'ın Dünya etrafındaki yörüngesinden paralel olarak geçerken yakalanan görüntünün, Güneş'in ışıklarının Ay'ın karanlık yüzeyine vurması ile elde edilebildiği kaydedildi. 

1439287046_dscovrepicmoontransitfull.gif

Yeni alınan görüntüde Güneş, hem gezegenimizi hem de Ay’ı eşit oranda aydınlatıyor. Dünya oldukça parlak görünürken, Ay karanlık bir gökcismi görüntüsü veriyor. Bunun nedeni, Ay’ın yüzey kimyasının Güneş ışığını çok kötü yansıtan bir yapıda olması. Gök cisimleri Güneş ışığını oldukça değişken oranda yansıtırlar.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.