Bilim & Teknik

Bilim adamlarından büyük keşif! Uzaydan izleyerek buldular!

Bu yılki Penguen Farkındalık Günü şerefine, İngiliz Antarktika Araştırması, Antarktika'nın en uzak ve ulaşılmaz bölgelerinden birinde daha önce keşfedilmemiş bir imparator penguen kolonisinin varlığını duyurdu.

Bilim adamlarından büyük keşif! Uzaydan izleyerek buldular!

Bilim insanları, Avrupa Uzay Ajansı'nın Copernicus Sentinel-2 misyonu ve Maxar'ın WorldView-3 uydusu tarafından çekilen uydu görüntülerini karşılaştırarak kıtada bulunan 66. koloniyi tespit etti.

Aşağıda gördüğünüz fotoğraf, İngiliz Antarktika Araştırması'nı koloniye götüren fotoğraf. Batı Antarktika'daki Verleger Burnu'nun bembeyaz buzu ve karı ile kontrast oluşturan kahverengi lekeler, imparator penguenleri gibi deniz kuşlarının rahatlama ihtiyacı duyduklarında arkalarında bıraktıkları birikmiş "guano" pislikleri. İngiliz Antarktika Araştırması, son 15 yıldır, kaka izlerini tespit etmek için uydu görüntülerini kullanarak yeni penguen kolonileri arıyor. İnsanların Antarktika'da bildiği 66 koloninin tam olarak yarısı uydular kullanılarak bulundu.

Bilim adamlarından büyük keşif! Uzaydan izleyerek buldular! - Resim : 1

Bilim adamlarından büyük keşif! Uzaydan izleyerek buldular!

Araştırmayı yöneten araştırmacılardan biri olan Dr. Peter Fretwell, "Bu heyecan verici bir keşif" dedi. "Ancak son zamanlarda keşfedilen kolonilerin çoğu gibi, bu koloni de küçük ve son zamanlarda deniz buzu kaybından kötü şekilde etkilenen bir bölgede." The Guardian'ın işaret ettiği gibi, imparator penguenleri buz üzerinde üreyen bilinen tek penguenler. Bu da onları iklim değişikliğine karşı özellikle savunmasız hale getiriyor.

Kuşların, yavrularına büyümeleri için yeterli zaman vermek için kolonilerinin etrafındaki buza nisan ve eylül ayları arasında dayanması gerekir. Fretwell, "Buz bundan önce kırılırsa, civcivler suya düşer ve boğulur veya donar" dedi. Son zamanlarda yapılan bir araştırma, dünya ulusları küresel ısınmayı 1,5 santigrat derece ile sınırlamanın bir yolunu bulamazsa, çoğu imparator pengueninin yüzyılın sonuna kadar neslinin tükenebileceğini tahmin ediyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.