Bilim & Teknik

Bilişim Türkiye’ye değer katıyor

Bilişim ve Telekom’un Türkiye ekonomisine katkısı konferansı 6 Haziran’da İstanbul’da!

Bilişim Türkiye’ye değer katıyor

Türkiye’de son yıllarda büyük bir atılım içerisinde olan bilişim ve telekom sektörleri, ülke ekonomisine yaptığı ciddi katkıların yanında gündelik hayatımıza birçok avantaj getiriyor. Çoğu zaman sorunlarıyla gündeme gelen bu sektörler, ilk kez Türkiye’ye sağladığı katkılarla ‘’Bilişim ve Telekom’un Türkiye Ekonomisine Katkısı’’ konferansında ele alınacak. “ARGE”, “Farklı Sektörlerdeki Uygulamalar”, “Güvenlik”, “Bulut Teknolojileri ve Çağrı Merkezleri” başlıkları taşıyan panellerle zenginleşen ve Türk Telekom’un ana sponsorluğunu üstlendiği konferans, 6 Haziran 2013 tarihinde İstanbul The Ritz Carlton Otel’de gerçekleştirilecek.

Tüm dünyada en hızlı gelişen ve insan hayatına en yakından etki eden sektörlerden olan bilişim ve telekom sektörleri, Türkiye’ye de her anlamda birçok katkı sağlıyor. Çok hızlı gelişmesi sebebiyle tüm dünyada çoğunlukla sorunlarıyla konferanslara konu olan bu sektörler, Türkiye’de ilk kez bir konferansta sağladığı katkılar ile ele alınacak.

1369250412_1f52092c-2d74-42e7-a4b0-204904b91788.jpg

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binalı Yıldırım ve BTK Başkanı Dr. Tayfun Acarer’in katılımıyla gerçekleştirilecek Bilişim ve Telekom Sektörünün Ekonomiye Katkısı Konferansı’nda, maddi avantajlarının yanı sıra bu sektörlerin insan hayatına sağladığı katkılar da katılımcılarla paylaşılacak.

Hayatımızın bugün hemen her yerinde yer alan internet, bilişim ve telekom Türkiye ekonomisine de önemli bir katkı yapıyor. Boston Consulting Group'un Türkiye Google ile ortak araştırmasına göre, internetin 2011 yılında Türkiye ekonomisine katkısı (erişim ve çeşitli internet üzerinden harcamalar) 22 milyar TL yani Gayri Safi Milli Hasıla'nın % 1,7'si.  Bilişim ve Telekom sektörünün büyüklüğü anlamında ise 63 milyar TL'lik bir hacim hesaplanıyor.

İnternetin ‘’oyun değiştiren’’ yanlarından biri de Çağrı Merkezi konusunda karşımıza çıkıyor. 2011 yılında Anadolu’daki çağrı merkezlerine aktarılan gelir 1.4 milyar TL’nin üzerine çıktı. Bu sayede Anadolu’da ekonomik değer ve istihdam üretilirken İstanbul’a olan göçün azaltılması da sağlanan en büyük katkılardan biri olarak dikkat çekiyor.

Ancak Bilişim ve Telekom sektörünün ekonomiye katkıları bu görünür rakamlarla bitmiyor. Bilişim ve Telekom, gündelik hayatımızı zenginleştiriyor ve konforlu hale getiriyor. Kişisel anlamda uçak biletlerimizi ve hatta uçaktaki koltuğumuzu rezerve ederken, vergimizi öderken, bankaya hiç uğramadan her türlü banka işlemimizi hallederken, istediğimiz her tür ürüne birkaç tıklama ile ulaşırken hep bu avantajları kullanıyoruz ki bunun getirdiği avantajların karşılığını hesaplamak oldukça zor.

Kurumsal anlamda da, ambar raflarındaki ürünlerin kaç adet ve toplam kaç TL olduğunu, vergilerimizi ve sosyal güvenlik aidatlarımızı, bankaya ya da vergi dairesine adam yollamadan ödemeyi, iş zekası türü ürünlerle ne zaman ne yapacağımızı planlamayı hep bilişim ve telekom sektörleri sağlıyor. Bunların karşılığını da hesaplamıyoruz. Sadece getirdiği verimliliği kullanıyoruz.

Türk Telekom’un ana sponsorluğunda bilişim ve telekom sektörleri başta olmak üzere çok sayıda farklı sektörden iş profesyonelinin ilgi göstermesi beklenen konferansın diğer sponsorları arasında ise BKM, Netaş, Alcatel, TrendMicro, TAV Bilişim bulunuyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.